Hockeyförbundet letar efter anseendet
Att det blir stora förändringar i upplägget inför VM 2013, det är alla överens om.
Den där tvåbarnsfamiljen...
Exemplet med tvåbarnsfamiljen, som ville se Tre Kronor men tvingades köpa biljetter till ytterligare tre matcher för sammanlagt drygt 12 000 kronor, ger rysningar.
De totalt utdömda biljettpaketen är skrotade och helst vill ingen bli påmind.
Fansen blev sura inför de skyhöga priserna, spelarna blev sura för att det inte kom så många åskådare och de ansvariga blev sura för att det gick så totalt snett.
Glöm paketeringen!
Ordföranden Christer Englund svävar inte på orden:
- Paketeringen kan vi glömma, säger ordföranden Christer Englund och är inne på en satsning på
singelbiljetter och eventuellt dagsbiljetter till VM nästa år.
Fakta för VM i Stockholm är att matcherna bara lockade 149 363 åskådare mot tänkta 250 000.
Motsvarande siffror för Helsingfors tänkta 350 000 mot verklighetens 300 000 och knappt det.
Insåg inte dagens krav
52 000 biljetter för semifinalerna, finalen och bronsmatchen räddade siffrorna.
- Folk ställer stora krav på var man lägger sina pengar. Vi måste börja om med ett tomt papper, säger Svenska ishockeyförbundets ordförande Christer Englund till TT.
100 000 förlorade åskådare slår mot ekonomin och sponsorerna harklar sig och undrar vad som egentligen sker. Och det är förbundet som måste stå till svars.
Inte alla matcher på kvällstid
Englund påpekar:
- Vi sålde strax under 180 000 biljetter, men alla utnyttjades inte.
Tre Kronor spelade samtliga sina matcher på sen kvällstid och här krävs kanske ett nytänk.
- Exempelvis mötte vi Italien en lördag kväll kl 20.15. En sån match kanske skulle dra mer folk om vi spelade tidigare och försökte få dit exempelvis barnfamiljer, säger han.
Stor TV-publik
Hockeyintresset är det ingen som ifrågasätter,d et visar inte minst TV-sändningarna.
- Siffrorna för turneringen i stort har överträffat våra förväntningar med bred marginal. Tre kronor är ett folkkärt landslag och vi är överväldigade över hur stort intresset har varit. Det här har varit en lyckad satsning och vi ska fortsätta och satsa minst lika hårt de kommande åren, enligt Hans Pekkari, sportchef på TV4-gruppen, i uttalanden.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Stämning (inte verifierad)
tors, 2012-05-24 08:36
1. Globenområdet
Förutom att det var dåligt med publik på matcherna, det var ju helt stendött utanför arenan på hela Globenområdet! Det var så långt ifrån en msäterskap och feststämning man kunde komma?!Stefan (inte verifierad)
tors, 2012-05-24 10:00
2. Ungdoms spelare?
Även om det gick snett denna gången borde det vara en given första åtgärd att försöka få ungdomslag att fylla gapet på de tomma läktarna. Mina söner är aktiva i en av Sveriges största hockeyklubbar. Mig veteligen har det inte skett några försök att aktivera dessa VM törstande ungdomar till att komma till VM matcherna med sina lag. Hockeyförbundet borde lära av handbollen och innebandyn som sett till att fylla läktarna på även mindre intressanta matcher med de som dyrkar spelarna i mästerskapen!