Här är miljonintäkterna vid evenemang

Här är dokumentet som idrottsledare över hela Sverige kan sätta i händerna på främst politiker. Det är fakta som visar hur mycket ett evenemang kan ge i intäkter från besökare. Det är så mycket som 800 kr i snitt per person och dag, sedan är det bara multiplicera.
Vid de många motionsevenemangen över hela Sverige ökar intäkterna avsevärt vid den s k besökskategorin. Foto: Fredrik Persson, Scanpix


Det är siffror och information som HUI Research har tagit fram och bearbetats av Idrottens Affärer.

Här betonas evenemang som pågår i flera dagar. Här väger ungdomsarrangemang över flera dagar tungt.

Startar miljonrullning

Gothia Cups betydelse för Göteborg under en dryg sommarvecka kan inte nog värderas, men det finns även ett flertal mindre arrangemang med hög omsättning.  

Men med de här siffror så framgår det tydligt hur mycket pengar de stora motionsevenemangen typ Vasaloppet, Vätternrundan och Femdagars genererar.

För Vasaloppet gälle exceptionella villkor. Totalt under 2012 kan Vasaloppet räkna in 80 642 anmälda deltagare till vinterns och sommarens lopp. Mora med omnej kan plussa på intäkterna med åtskilliga miljoner under de här veckorna.

Skilda besökskategorier

Idrotten lockar till skillnad från andra evenemang ofta både fler och skilda besökskategorier, som:

• Deltagare/tävlande: 1 000 kronor

• Medföljande: 500-1 200 kronor

• Deltagare: 500-1 200 kronor (gäller främst evenemang över flera dagar)

• Övriga grupper (sponsorer, journalister etc): 1 000-1 500 kronor

Lek med tanken att ett evenemang pågår under en vecka och lockar 500 deltagare som var och en har med sig i snitt 1,5 person. Det genererar uppskattningsvis 6 000 gästnätter och leder till en konsumtion på destinationen på cirka 4 miljoner kronor.

Ytterligare fördelar

Andra effekter och faktorer som HUI Research pekar på och som gynnas av evenemang:

• Möjlighet att attrahera besökare till destinationen

• Möjlighet att attrahera strategiska målgrupper till destinationen

• Förlänga turistsäsongen

• Möjlighet att ”styra” besöksströmmar till perioder med ledig kapacitet (ex. boendeanläggningar, restauranger etc.)

• Ett sätt att skapa bättre image för destinationen

• En positiv erfarenhet från ett evenemangsbesök kan stimulera till återbesök på destinationen

• Evenemanget kan fungera som marknadsföring av destinationen både mot lokalbefolkning och turister

• Större evenemang kan bidra till utveckling och förbättring av infrastrukturen

• Evenemang kan bidra till ett ökat intresse för etablering hos externa företag

Det här är fakta som tilltalar politiker och ger stöd vid diskussioner inför satsningar på arenor och infrastruktur. Vare sig det gäller argumentation för eller emot finns det konkreta siffror på evenemangens betydelse.

Jens Alm (inte verifierad)

tors, 2012-10-04 07:38

1. Även om siffrorna från HUI är

Även om siffrorna från HUI är intressanta bör man vara medveten om att HUI har ett intresse av att framställa evenemang som ekonomiskt positiva och värda att satsa på. Ser fram emot en svensk vetenskaplig rapport som belyser stora (ej återkommande) idrottsevenemangs betydelse. Gemensam nämnare för Vasaloppet, Vätternrundan och Femdagars är att alla äger rum i naturen och behöver således inga arenor eller stora satsningar på infrastruktur. Evenemang som Gothia cup och Partille cup är heller inte behov av nya arenor och har lyckats ganska bra ändå. Årligen återkommande evenemang är något som Sverige har varit och är bra på och andra länder, bland annat Danmark, studerar hur och varför Sverige har lyckats. Enligt min mening ska Sverige fortsätta på den inslagna banan och arrangera stora årligen återkommande motionslopp och en satsning på stora internationella idrottsevenemang bör inte prioriteras ur ett ekonomisk hänseende då det ekonomiska utfallet av sådana evenemang ofta är väldigt osäkert. Däremot kan evenemang generera andra betydelsefulla effekter som ett majoritet av befolkningen värdesätter. http://www.idan.dk/vidensbank/forskningoganalyser/stamkort.aspx?publikat...

Jesper (inte verifierad)

tors, 2012-10-04 08:57

2. Rapporten

Går rapporten att få tag i för att kunna fördjupa sig?

Jens Alm (inte verifierad)

tors, 2012-10-04 08:59

3. Till Jesper

Frågade HUI och fick följande svar: "Uppgifterna är inte hämtade från någon specifik rapport utan från våra databaser. Jag har noterat att media vid ett par tillfällen refererat till en rapport men det stämmer alltså inte".

thomasejd

tors, 2012-10-04 14:13

4. Fakta bakom

Det är på sin plats att framhålla att vi har haft kontakt med HUI Research och fått information och siffror som är hämtade från besöksnäringen och som har översatts till evenemang. Det är alltså relevanta fakta. Red

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen