Kommunerna vill också bli EM-vinnare
Sportsligt och publikt ser alla fram emot en folkfest och en fullträff arrangörsmässigt.
Svenska Fotbollsförbundet och arrangörsorterna har en efter en sammankallat till pressträffar för att presentera en lägesrapport med knappa fem månader till premiärmatchen i EM. I veckan var turen kommen till Norrköping.
UEFA kräver succé
Östgötagruppen Linköping-Norrköping härbergerar spelgrupp C med deltagande nationer som Frankrike-England-Spanien-Ryssland. Därtill får man en slutspelsmatch vardera.
Hos Norrköpings kommun finns en stolthet över att ha blivit utvald till spelort. Nu känner östgötarna sitt ansvar för PR och marknadsföringen och är medvetna om att UEFA näst intill kräver en succé för mästerskapet.
Kommunens projektansvarige Johan Bergerfalk är medveten att det kostar en del av skattebetalarnas pengar, men tror att man får igen det i en turistekonomisk omsättning och att besökarna kommer att gynna det lokala näringslivet.
Uppemot 15 miljoner i turistomsättning
- Vi ser möjligheten att skapa ett uppsving i besöksnäringen och att kommunen får värdefull PR.
Budgeten ligger på cirka 1 miljon kronor per år under de tre år man förberett och jobbat med EM-arrangemanget i Norrköping.
Ställ det mot en beräknad turistekonomisk omsättning om 10-15 miljoner.
Budgetanslag om 3 miljoner
På kostnadssidan är det främst löner för de som jobbar med arrangemanget samt marknadsföringen som ryms inom budgetanslaget om totalt 3 miljoner.
- Vi måste hålla projektbudgeten. Det är viktigt för vårt förtroende hos allmänheten, betonar Bergerfalk, vis om att andra idrottsarrangemang i Sverige överskrider sina gränser med stor marginal.
Förhoppningen är att 5-7 000 åskådare ska komma till varje gruppspelsmatch på Nya Parken som rymmer 10 500. Då räknar man med att merparten är svenskar och övriga är fans från de andra deltagande nationerna.
25 matcher på sju orter
Biljettförsäljningen för hela EM fortlöper bra enligt projektledaren Göran Havik som med sin stab jobbar energiskt med att bygga upp intresset.
Havik menar att man behöver få människor runt om i Sverige och främst på spelorterna att uppleva en stolthet för och med evenemanget. Totalt sett innehåller EM
25 matcher som skall spelas i Norrköping, Linköping, Växjö, Kalmar, Göteborg, Halmstad och finalen på Friends Arena i Solna.
Bengt Skagerström
Mest lästa just nu
När pingislivet kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.
Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga en ny intenationell pingisarena i Småland.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Helena Sundqvist blir Svenska Bowlingförbundets första kvinnliga ordföranden någonsin.
– Det känns jätteroligt och jag är tacksam över förtroendet, säger Helena Sundqvist.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Oskar (inte verifierad)
lör, 2013-02-23 11:09
1. Föreningslivet
Föreningslivet måste vara den avgörande faktorn tillsammans med kundaktiviteter som kan stimulera distriktens och SvFF:s sponsorer. Annars kan man vara rädd för att det inte blir den folkfest som vi alla hoppas på. Låt distrikten arbeta med centrala sponsorer och att de gör aktiviteter/erbjudande så kommer det att bli bra.