Mando Diao skriver VM-låten

De har inte långt till skidspåren för VM. Så förhoppningen från arrangörerna fanns där tidigt och nu är det klart – musikgruppen Mando Diao skriver VM-låten.
Björn Dixgård och Gustaf Norén från Mando Diao kommer att skriva den officiella VM-låten. Foto: Diktator AB

 

Gustaf Norén och Björn Dixgårds är uppvuxna i Borlänge och även i vuxen ålder spenderar de gärna tid i Dalarna.

Den 18 februari 2015 drar skid-VM igång i Falun. En officiell VM-låt kommer att tas fram och Mando Diao ska skriva låten.

Annorlunda uppgift

- Vi är glada och stolta över att ha fått uppdraget att skriva VM-låten, säger Gustaf Norén, sångare i Mando Diao.

De ska vara klara till hösten. De kastar sig ut på nya marker. För två år sedan tog de steget från tuff rock till vackra sånger då de tonsatte den berömde diktaren Gustaf Fröding.

Nu ska de med text och musik symbolisera skidåkarnas kamp under hemma-VM i form av den officiella VM-låten för Falun2015.

"Häftigt med en sådan här låt"

- Galenskapen att pressa sin kropp till det extrema är så häftig att vi bara måste göra musik om det, säger Gustaf Norén, sångare i Mando Diao.

Gustaf Norén och Björn Dixgårds röster har underhållit en stor publik både i Sverige och utomlands i över tio år. Båda två är uppvuxna i Borlänge och även i vuxen ålder spenderar de gärna tid i Dalarna.

- En bra VM-låt bidrar till att skapa stämning och att marknadsföra evenemanget. I samarbetet ingår även framträdanden av Mando Diao. Vi var därför noggranna i valet av artist. Att artisten skulle ha rötterna i Dalarna stod högt på vår önskelista. Mando Diao blev vårt första val och vi är glada över att de tackat ja, säger Sven von Holst, vd för Falun 2015.

Fakta

Skid-VM 2015

21 världsmästare koras

700 tävlande från 55 nationer kommer till VM 2015

VM 2015 förväntas locka till sig minst 200 000 åskådare och 500 miljoner TV-tittare.

1 200 medierepresentanter förväntas komma

1 800 volontärer kommer hjälpa till under VM 2015

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.