Stjärnorna älskar det hemtrevliga

Det är ett tennisevent som inget annat. Stjärnorna som är vana vid att färdas i limousiner i storstadstrafik till och från arenorna, som ser trängsel och uppvaktning som en oundviklig del av jobbet - de möts nu av något helt annat.
Serena Williams älskade Båstad och omgivningarna. Så pass mycket att hon gärna vill gå på stranden. Foto: TT

 

Serena Williams insåg också att det finna bara ett Båstad en gång per år, med allt vad det innebär. Så hon kommer också, liksom många åskådare och inte minst, mängden av företagsföreträdare.

Spelarna längtar tillbaka

De byter om på sitt hotellrum vägg i vägg med arenan, de går med sina racketar och övriga grejor de där hundra meterna till sin bana. 

Efteråt kan de till och med gå ned på sandstranden och doppa tårna i Laholmsbukten...

Inte undra på att de tycker det är hemtrevligt, att de trivs och att de längtar tillbaka.

Därför har spelarna röstat fram Båstad till bästa tävlingen i så många år att övriga på ATP-touren har tröttnat...

Vinst för näringslivet

Dam- och tennisveckorna sätter de ekonomiska hjulen i rullning vid Hallandsåsen. Enligt en beräkning från 2007 uppstår en handel om 116 miljoner kronor och den totala omsättningen beräknades till ca 300 miljoner.

När det är som mest med människor i Båstad beräknas 100 000 personer vistas i samhället varje dag som evenemanget pågår. 

Notera, det gäller en tennisvecka. 

Nu är det två.

Många direktörer

Allt och alla påverkas.

Från i år står Lagardère Unlimited Scandinavia som arrangör. Men vd:n är den samme, Christer Hult som i Dagens Industri  säger:

- Många som kommer aviserar ju inte att de kommer. Men rent generellt är väldigt stora delar av Sveriges näringsliv på plats i Båstad. I och med det är det en massa seminarier som pågår, plus att det sker en del andra möten.

En majoritet av direktörerna från landets 40 största företag lär vara där, är hans tips.

Utlöser affärer

Många är tennisintresserade, många har sommarnöjen i närheten och många vet att man kan skapa kontakter och öppna för affärer på läktaren eller i loungen.

En annan möjlighet att träffa rätt person är vid alla seminarier. Huvudsponsorn Skistar, med bröderna Paulsson som huvudägare, är en av arrangörerna.

I Båstad finns många av våra före detta stjärnor. Som Mats Wilander, Anders Järryd, Thomas Enqvist och Magnus Larsson. De deltar också i en uppvisningsturnering, med John McEnroe som störste underhållare. 

Serena Williams och David Ferrer är storfavoriter i respektive turnering. 90 000 personer kom i fjol, Christer Hult tror på lika många åskådare i år, och det finns fortfarande biljetter kvar.

Thomas Ejderhov

Fotbollens lobbyingarbete, för att fasa ut Riksidrottsförbundets, RF:s kritiserade bidragstak , har misslyckats. I stället föreslår Riksidrottsstyrelsen, RS, att ”taket” behålls men höjs från 10 till 12 procent. 

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.