Snökanonerna ska vara en garanti
Stora delar av förberedelserna inför skid-VM i Falun är klara. Men den allra viktigaste beståndsdelen saknas fortfarande, nämligen snö.
Vasaloppet tvingades göra konstsnö för 5 miljoner kronor 2005 och tömde då hela fonden för snötillverkning.
Trygga, men...
- Vi känner oss trygga i strategin att snötäcka både längdbanor och hoppbackar, säger Falun2015:s sportchef Tommy Höglund.
Fast innerst inne kan oron gnaga. Har har själv erfarenhet från åren inom Vasaloppsorganisationen. Inte minst 2005 då resurserna prövades till yttersta gräns och även i fjol var det kris.
Då räddade en helikopter, 50 000 kubikmeter konstsnö och en armé av frivilliga skottare Vasaloppet från att ställas in.
Kommun bär ansvaret
I Falun vill man inte tänka på en liknande situation.
Det återstår nu fyra och en halv månad till skid-VM. Men redan den 9 januari kommer det att tävlas på de kommande VM-banorna på Lugnet, detta när Skandinaviska Cupen avgörs.
Den gångna vintern var, som bekant, mycket mild. Både snön och kylan uteblev, vilket innebar stora utmaningar inför för-VM-tävlingarna och Vasaloppet.
Falu kommun äger anläggningarna vid Lugnet och från den 26 januari hyr VM-organisationen skidstadion på Lugnet.
Går bra till noll...
Kommunen ska garantera snö, naturlig sådan eller konstgjord. Kapaciteten på snökanonerna har höjts rejält genom att kommunen hyrt in ett antal snökanoner.
- Vi har gjort en stor kartläggning tillsammans med expertis för att vi ska kunna optimera systemet för snösprutning. Det optimala för att spruta snö är att det är mellan fyra och tio minusgrader samt torrt väder. Men nu kan vi spruta även när temperaturen kommer närmare noll, säger Jonas Boström, verksamhetschef vid Lugnet-anläggningarna.
Trots den ökade kapaciteten kommer det inte behövas mer vatten än tidigare. För att genomföra VM-tävlingarna krävs cirka 120 000 kubikmeter konstsnö. Anledningen till att man föredrar konstsnö är att den är klart slitstarkare mot såväl vind som väta, jämfört med naturlig snö.
Bygga upp snölager
- I VM-organisationen känner vi oss trygga i Falu kommuns strategi. I vår planering har vi utgått från att det inte kommer att bli någon bra och kall vinter, allt för att vara förberedda, säger Tommy Höglund sportchef på Falun2015.
- Därför kommer vi så fort kylan kommer att spruta snö för att börja täcka banorna med konstsnö
Vid sidan av snöproduktionen på Lugnet kommer det att sprutas snö på andra anläggningar runt om i kommunen för att det ska finnas back-up på nära håll under VM-veckorna.
Mest lästa just nu
IfK Göteborg utlyste medlemsmöte oh de ansvariga kände att det kunde hända mycket. Det gjorde det inte. Mötet på Elite Park Avenue lockade över 300 medlemmar medan ytterligare 975 följde händelserna via sändning . Det blev överraskande lugnt med tanke på en svajig säsong. Men slutet blev bra, och det tjänade som lugnande medel i klubben. Blåvitt hängde kvar och ordförande Rickard Berkling kunde knäppa upp västknapparna och andas ut. Både efter sista matchen och Medlemsmötet.
Då hade han ställt sig inför alla och varit mycket uppriktig.
Gamla Ullevi i Göteborg förbereds för en ny hybridgräsmatta (Carpet-hybrid) inför nästa säsong. Innan nyanläggningen påbörjas kommer den gamla gräsmattan att fräsas bort och underlaget förberedas.
”Konstgräset är framtiden i Sverige”, det kommer att öka spelarnas teknik och tempo, alla får bättre möjligheter att träna”, har det hetat i några år, men nu gäller ett annat resonemang bland arenaägare
Sveriges OS-ansökan för vinterspelen 2030 sköts i sank på onsdagen då IOK:s Future Host Comission meddelade att det är Frankrike för 2030, och USA 2034 som gäller efter Milano/Cortina 2026.SOK:s ansträngningar har varit förgäves och presentationen för två veckor sedan var endast ett spel för galleriet. Det mycket sannolika är att avsaknaden av statliga garantier inte kunde accepteras av IOK-kommissionen.
Idrottens Affärer har vid flera tillfällen efterlyst besked från regeringskansliet i frågan om statliga garantier.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ola Serneke och IFK Göteborg har varit synonymt.
Han har sagt ja vid flera tillfällen.Han underlätttade bygget av Kamratgården, han har varit en partner i olika perioder, han tog initiativ till Kvibergs Arena och han har varit huvudsponsor sedan 2019. Men nu upphör ett fem-årsavtal och parterna har inte kommit fram till en ny lösning, utan att Serneke sagt konsekvent nej
Tillsammans med VM-organisationen för VM 2024 har Svensk
Innebandy och Folkspel tagit fram en specialgjord Sverigelott, där hela
överskottet går tillbaka till föreningarna i Svensk Innebandy.
Arbetet mot VM 2024 pågår för fullt och nu kan Svensk Innebandy som ett
led i detta presentera Folkspel som en ny partner.
Viaplays nya dramaserie Börje – The Journey of a Legend golvade recensenter och tittare i helgen. Premiäravsnittet på söndagen är den mest sedda originalserien på Viaplay i Sverige någonsin. Därutöver bänkade sig runt 400 000 tittare framför TV3 för premiären. Dramaserien i sex delar, med Valter Skarsgård i huvudrollen som Börje Salming, har dessutom hyllats av kritiker.
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen