Medvind för pingisen igen

Det snackas pingis igen. Mer än vad det brukar göra. Allt sker ju i skuggan av de stora åren... Men vid VM i den kinesiska VM-staden Suzhou kan pingislandslaget plötsligt presentera sju sponsorer.
Kristian Karlsson och Matilda Ekholm är två av de främsta svenskarna i pingis-VM i Kina.

 

Tillsammans med Svenska Bordtennisförbundets huvudsponsor Stiga har de sju företagen gått in med pengar för att hjälpa de svenska spelarna att prestera vid VM.

Nya partner utvecklar

- Det känns väldigt roligt att kunna hjälpa spelarna och svensk bordtennis när de nu kommer till Suzhou för att spela VM. Bordtennis är ju enormt stort i Kina så självklart hoppas vi som företag också på en bra exponering, säger Mikael Malm, COO på Efore Electronics.

Hos bordtennisförbundet är tacksamheten stor, i första hand över det här avtalet men man har också förhoppningar om få till en mer långsiktig överrenskommelse.

- Det är kul att vi har fått in nya samarbetspartners till VM. För att kunna utveckla svensk bordtennis på det sätt vi har ambitioner att göra så krävs det att vi hittar externa intäkter och det här är ett steg i rätt riktning, säger Petra Sörling, förbundets ordförande.

VM till Halmstad

Och mer medvind i pingisen råder i form av det kommande arrangemanget av lag-VM i Halmstad. Det beskrivs som ett av de absolut största evenemangen genom tiderna i stan.

- Först och främst är det givetvis en stor ära att få skriva in Halmstad i historieböckerna som VM-arrangör. Det är också en oerhört stor utmaning som kommer kräva en enorm arbetsinsats. Vi känner oss dock väl förberedda säger Johan F Lundberg, VD för Destination Halmstad.

Världsstäder som Tokyo, Paris, Kuala Lumpur, Moskva och Shanghai har stått som värdar för världsmästerskapen i bordtennis – bland dessa tar nu Halmstad plats. 

Gigantiskt intresse

Det pågående mästerskapet spelas i kinesiska Suzhou, en stad med strax under 5 miljoner invånare som fått epitetet ”österns Venedig”. I Kina är det en nationalsport och intresset gigantiskt medan det i Sverige finns cirka 11 000 licensierade spelare. I Kina är motsvarande antal svindlande 15 miljoner och intresset av att följa ett världsmästerskap är enormt. 

Enligt det internationella bordtennisförbundet (ITTF) sändes världsmästerskapen i Paris 2013 av 37 TV-bolag i 110 länder. Enbart i Kina uppgick antalet TV-tittare till strax över 202 miljoner! ITTF räknar också med att mästerskapet i Suzhou kommer bli ”det mest uppkopplade någonsin” då det även sänds online i diverse kanaler där miljontals människor världen över kommer följa sina favoriters öden.

- Vi är på plats i Suzhou för att studera evenemanget och besökte även Tokyo-VM häromåret så jag tycker att vi har en ganska klar bild över vad som krävs. Det gäller för oss att lyfta fram Halmstads fördelar. Vi har ett perfekt geografiskt läge och en fantastisk arena. Logistik och transport inom staden är inget problem jämfört med andra storstäder där trafiken ofta kan orsaka svårigheter, säger Johan F Lundberg, VD för Destination Halmstad.

Starka traditioner

Halland är också ett län med mycket stark bordtennistradition. Förutom Halmstadsonen Jörgen Persson har flera världsmästare fostrats i de halländska bordtennisklubbarna.  

Även på nationell nivå ser man fördelarna med att än en gång få arrangera ett mästerskap av den här digniteten och det ligger helt i linje med ett av bordtennisförbundets huvudspår; att öka antalet medlemmar.

- Senast Sverige arrangerade ett världsmästerskap var 1993 i Göteborg. Att åter få stå som arrangör känns fantastiskt och det är en väldigt spännande resa vi inlett mot VM 2018. Jag hoppas hela pingissverige ställer upp och gör det till en manifestation för sporten, och vi hoppas självfallet på både fler utövare och fler föreningar som utfall av ett mästerskap på hemmaplan, säger Mikael Peterson, förbundschef på Svenska Bordtennisförbundet.

VM 2018 är inte det enda i pingisväg som ska arrangeras i Halmstad. Världstävlingen Liebherr Men’s World Cup ska genomföras i oktober. 20 av världens bästa herrar gör upp om titeln  

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.