Här gäller det att fightas
Fler spelare, fler lag, unga tjejer strömmar till och det pratas om skapande av Champions League. Tongångarna är optimistiska i amerikansk fotboll damer.
Antal licensierade spelare har ökat med 10-15 procent för varje säsong sedan första laget bildades 2008 (Stockholm Mean Machines) och är nu upp i cirka 200.
Fler föreningar satsar
Även antalet lag i serien växer från fyra första året (2011) till årets sju – vilka alltså inleder serien i helgen.
- Flera föreningar startar upp damverksamhet. Lag från Kristianstad, Limhamn, Borås, Uppsala och Halmstad förväntas tillkomma till nästa år. Det är bra drag i amerikansk fotboll för damer just nu, säger Henric Hedberg, styrelseledamot i Svenska Amerikansk Fotbollförbundet.
Ambitionen är hög. Förbundet tror på 1 000 licensierade damspelare inom tre år samt 15 lag på seniorsidan. Det skulle kunna innebära en högsta serie med tio lag.
Rekrytering via Easy Football
- En hög ambition, vi vet, men om tillväxten fortsätter som hittills är den absolut inte omöjlig. Vi ser också en stark rekrytering av yngre flickor i våra föreningar, vilket stärker oss i tron att vi har något stort på gång, säger Fredrik Haraldson, generalsekreterare i Svenska Amerikansk Fotbollförbundet.
En del av anledning till tillströmningen av yngre flickor, främst under 16 år, är förbundets introduktion av Easy Football. Ett lag i Easy Football behöver bara bestå av sju spelare, mot normalt elva, vilket förstås gör det lättare att få ihop lag.
Trots att serien är ung vimlar det av profiler:
• Yasmin El Messaoudi, Arlanda Jets (bilden), är trots sin unga ålder (22) redan en veteran med flera säsonger i A-laget. Blir ofta publikfavorit med sin offensiva spelstil och sina ledaregenskaper på planen.
• Julia Olsson, 22, Stockholm Mean Machines, rankas som den bästa damspelaren i världen av erkända NFL-spelare. Hon tar även en tröja i Mean Machines herrlag i Superserien!
• Emelie Strömberg, Göteborg Marvels, bytte fotboll mot amerikansk fotboll efter en provträning med herrlaget Göteborg Marvels så sent som 2014.
Driver på internationellt
Svenska Amerikanska Fotbollförbundet driver också på utvecklingen av damfotbollen i världen och arrangerade första Dam-VM, på Zinkensdamm i Stockholm, 2010. Första EM för damer arrangerades förra året – och nu planeras Champions League!
- Amerikansk fotboll för damer utvecklas snabbt över stora delar av Europa och inom en snar framtid kommer det att spelas Champions League, säger Fredrik Haraldson.
Första omgången i damernas serie spelas enligt följande, Valborg och första maj: Arlanda Jets-Västerås Roedeers, Carlstad Crusaders-Göteborg Marvels, Stockholm Mean Machines-Jönköping Spartans (nykomlingar). Det sjunde laget i damernas division 1 är Örebro Black Knights.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















