Från balett till samisk kultur
I fjol jublade 1 500 personer när Graham Potter inledde klubbens galan med jämtlandssången - på jämtska. Han sjöng, alltså.
- Det är ett sätt att lära sig att vara öppen och kunna anpassa sig, vilket är precis vad fotboll handlar om. Du behöver vara modig, kunna hantera svåra situationer och vara duktig på uttrycka dig på planen, menar Potter.
"Har hjälpt klubben"
- Vi har sett att det att det gett bra resultat. Det är något som hjälpt klubben och spelarna att utvecklas. Det är det viktiga.
I årets kulturakademi samarbetar Östersunds FK med Maxida Märak.
- Vårt tema är att lära oss mer om minoriteters ställning, historia och kultur. Vi vill genom kunskap öka vår förståelse och vi har valt att ta ställning lokalt genom att fördjupa oss i samisk kultur, säger Daniel Kindberg, ordförande i ÖFK.
Olika påhitt varje år
På och utanför planen har klubben tagit initiativ som ingen annan allsvensk förening. 2012 handlade det om Kulturmöten, 2013 agerade spelarna i ett teaterstycke, 2014 gällde Boken Min resa till ÖFK, 2015 var rubriken Passa boken, 2015 lärde sig spelarna att dansa och i fjol framfördes sång och musik. Under hösten passade också klubben på att bli Sveriges första hbtq-certifierade idrottsförening
Nu gäller det Maxida Märak som är människorättsaktivist och engagerad i samers rättigheter. Maxida är även kunnig i samisk smideskonst, jojkare och hiphopmusiker. Hon blir ÖFKs konstnärliga ledare.
- Maxida ska guida oss under denna resa. Under hösten 2017 kommer vi genom foto, film, hantverk, musik, sång och speech ta ställning för den samiska kulturen, säger Karin Wahlén, kulturcoach i ÖFK. - Jag ser fram emot att ge ÖFK kunskap om samisk historia, samiska språket, samisk tro och berättartraditionen, säger Maxida Märak.
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.