Rekordträff inför SM-veckan

55 idrotter samlades i Borås under onsdagen för ett startmöte i rekordformat inför SM-veckan. Nu är det full fart framåt med sikte på 30 juni-7 juli.
Under onsdagen samlades alla de 55 idrotter som anmält intessere för att arrangera sina SM under SM-veckan i Borås 30 juni-7 juli. De fick bland annat lära sig hur de gör hållbara arrangemang där alla känner sig välkomna. — Foto: Peter Isaksson

 

Matsalen i Textile Fashion Center - med bland annat Textilhögskolan i lokalerna - var full av idrottsledare på onsdagskvällen.

Det var inte bättre förr

Inte undra på. Nästan alla av de 55 idrotter – rekord för SM-veckan – som anmält intresse för att arrangera sina SM i Borås i sommar var på plats, några med både tre och fyra representanter.

Det var lite annorlunda än första SM-veckan, i Sundsvall 2009, då de fem deltagande idrotterna kunde samlas runt ett bord.

De idrotter som inte var fysiskt närvarande under onsdagskvällen var med via en livesändning.

Projektledaren Maria Krafft Helgesson och hennes team informerade om allt från hur idrotterna gör hållbara SM-tävlingar, via informationsmaterial för kommunikation i föreningarnas och förbundens egna kanaler till hur försäljning av kaffe och kaka kan anpassas till människor med funktionsnedsättning. 

Lärde sig teckenspråk

Alla fick dessutom av projektledare Krafft Helgesson lära sig att säga "Välkommen till Borås" på teckenspråk.

– Jag är mycket nöjd med kvällen. Idrotterna är verkligen aktiva och vi ligger bra till i planeringen. Med rekordmånga, deltagande idrotter är kraven på både samordning och helhetstänkande ännu större. Jag ser verkligen fram emot sommaren SM-vecka och hälsar alla, såväl boråsare som hitresta, välkomna att uppleva SM-veckan på plats, säger Maria Krafft Helgesson.

Maria Krafft Helgesson, projektledare för SM-veckan i Borås, är nöjd med träffen med de idrotter som ska arrangera sina SM i textilstaden 30 juni-7 juli. — Foto: Peter Isaksson

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja