8-0 betyder playoff för Sverige

Sveriges 8-0 mot Luxemburg inför nytt publikrekord på Friends betyder att blågult blir som sämst tvåa i kvalgruppen. Det kan bli ännu bättre. Det beror på hur det slutar i matcherna som började 20.45 – Nederländerna-Vitryssland, Bulgarien-Frankrike. Och vad som händer i sista omgången på tisdag.
Sverige gör mål i lördagens VM-kvalmatch Europa (grupp A) mellan Sverige och Luxemburg på Friends Arena i Solna. Foto: Jessica Gow / TT

Sveriges överlägsna målskillnad jämfört med Nederländerna avgör streckstriden. Nederländerna måste verkligen målfrossa, ikväll och på tisdag när Sverige kommer på besök.

Matchens lirare blev förstås Marcus Berg, 4-målskytt i sin 50:e landskamp. Det var första gången Marcus gjorde fler än ett mål i en landskamp.

8-0 är också de största siffrorna Sverige vunnit med i en kvalmatch. Den största segern över huvud taget skedde i London-OS 1948 då Sydkorea besegrades med 12-0. Det var på den tiden med bland andra Gunnar Nordahl, Gunnar Gren, Nisse Liedholm, Henry ”Garvis” Carlsson i laget. Sverige tog hand om OS-guldet.

Många undrade förstås hur Luxemburg kunde spela 0-0 mot Frankrike på bortaplan (!) den 3 september. Ja, hur gick det gick till kan man fråga sig.

Men två snabba svenskmål i inledningen fick Luxemburgs spelare att hänga med huvudena. Resten blev en svensk uppvisning.

Europa har nio kvalgrupper till VM. Åtta av de bästa tvåorna möts i playoff. Sverige är ett av de åtta lagen. Playoff avgörs i två matcher. Segraren går till VM.

Kvalmatcherna avgörs 9-11 och 12-14 november.

50 022 biljetter såldes. Nytt publikrekord på Friends. Det gamla löd på 49 967 personer, satt när Friends invigdes 2012 då Sverige mötte England. Hur mycket tjänade Svenska Fotbollförbundet på matchen? 50 miljoner kronor? Eller 100 miljoner? Någon gång får vi svaret.

I förra veckan fick Nederländernas förbundskapten Dick Advocaat en fråga av en reporter på tidningen De Teelegraf:

– Vad händer om Sverige vinner med 8-0 mot Luxemburg?

– De kan inte vinna med 8-0, dum fråga. Omöjligt, svara han.

Nu vet vi att det omöjliga blev möjligt.

Mot VM i Ryssland 2018, Sverige!

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen