Publikrekord – och intäktsrekord?
Det gamla sattes när Friends invigdes 2012, 49 967 kom för att se Sverige-England. Sveriges läge i tabellen har betydelse. VM-spel i Ryssland eller inte? Alla räknar ut Luxemburg och riktar intresset till bortamatchen mot Nederländerna på tisdag.
Luxemburg ska förstås vara en munsbit, eller? Lilleputtlandets 0-0 borta mot Frankrike den 3 september inger dock respekt. Och 31-årige Auré Joachim, som debuterade i A-landslaget som 19-åring, kan skjuta.
I kvaltabellen är landet näst sist med fem poäng efter seger mot Vitryssland och två oavgjorda mot nyss nämnda Frankrike, 0-0 på bortaplan, och Vitryssland igen. Målskillnad: 7–17. Kanske ska vi också påminna om den 7 oktober i fjol, Luxemburg-Sverige 0-1.
Men och åter men, på 100 kvalmatcher till EM och VM mellan 1995 och 2007 har inte Luxemburg vunnit en enda.
Orsak till publiksuccén
En annan bidragande orsak till publiksuccén är att biljettpriserna sänkts. Sittplats på långsida kostar 600 kronor mot normalt 800. Kurva: 400 kronor mot normalt 600. Läktare C: Långsida 200, kurva och kortsida 100 kronor.
Dessutom kunde medlemmarna i Landslagets supporterklubb köpa biljetter med 50 procents rabatt i klacken och tio procents rabatt på övriga sektioner mellan den 27 april och 3 maj. Dessutom finns Familjebiljetter där vuxen betalar 200 kronor och barn upp till och med 16 år 100 kronor. Plus att idrottsföreningar kunde köpa med förköp med rabatt under samma tid.
Varför är det olika priser till olika landskamper?
– Det beror på motståndet. Om Sverige möter Frankrike är priserna högre än när landslaget möter Luxemburg, säger Mikael Jiffer, Svenska Fotbollförbundets marknadschef sedan ett och ett halvt år.
Hur mycket tjänar Svenska Fotbollförbundet på matchen?
– Det är inte officiellt, säger Jiffer.
Klart är förstås att det blir en rejäl hacka. 50 miljoner kronor? Bara de inom familjen vet.
– Pengarna betyder mycket. Vi kan utveckla landslagsfotbollen, säger Jiffer och tillägger att till damernas EM-kval mot Danmark den 20 oktober i Göteborg har det sålts 5 500 biljetter i förköp (EM avgörs i Nederländerna 16 juli-6 augusti).
Enligt Uefas bestämmelse erhåller gästande lag 3 500 biljetter.
– Vi har fått tillbaka rätt många biljetter från Luxemburg, säger Jiffer.
Sverige får alltså inte fler än 3 500 biljetter till matchen mot Nederländerna i Amsterdam där arenan rymmer 52 930 personer.
– Men vi vet att mellan 1 500 och 2 000 biljetter har sålts utanför vår kvot, säger Jiffer.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Det är ett cykelprojektet som ger Barncancerfonden bara i år totalt 238 miljoner kr.
Över 2 600 cyklister och servicedeltagare gick på lördagen i mål i Paris för barn med svåra sjukdomar. Bakom satsningen står Team Rynkeby som sedan 2002 arrangerat cykellopp och aktiviteter för att samla in pengar till förmån för organisationer som arbetar för barn med svåra sjukdomar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.