Siffrorvisar - 30 000 svenskar reste till VM

Fotboll-VM i Ryssland 2018 är tidernas arrangemang. Bilden av en nära nog hausse klarnar allt mera.Nu kommer siffror från allt fler bedömare och alla pekar mot rekord.

Inte mindre n 30 000 svenskar ska ha rest till Ryssland under fotboll-VM. Foto:TT

 

Alla svenskar berördes, nästan alla tog sig tid att titta på TV nån gång och runt 30 000 svenskar reste till landet under mästerskapet. 

"Alla" såg matchen

Ta del av dessa siffror betänk vad det innebär:

Av alla som tittade på tv när Sverige spelade kvartsfinal mot England valde 92 procent att se matchen i SVT. Utbudet i alla andra kanaler var ointressant. I åldersgruppen 20-44 år rörde det sig om en andel om 97 procent. Detta enligt SvT. 

Enligt  MMS och enskilda arrangörer (arenor-kommuner-föreningar-städer), barer och O Learys och andra, så är bedömningen att 4,4 miljoner svenskar såg matchen. 

En reflektion är på plats – i det perspektivet är det enbart logiskt att tv-bolagen slåss om och betalar mångmiljonbelopp för TV-rättigheterna till stora arrangemang.

Stolta ryssar

Ryssland och Putin, det var och är omdiskuterat, men det kan inte hjälpas, VM blev en formidabel succé! Det tycker åtskilliga ryssar och siffror på behållningen som nu blir allt tydligare, gör åtminstone en stor del av dem rätt nöjda.

Financial Times har synat fakta tillsammans med ryska storbanken Sberbank. Deras gemensamma rapport slår allt vad som har tidigare har uppmätts vid stora idrottsliga arrangemang. 

Slapp brottslighet

899 000 utländska bankkort användes av innehavare från totalt 194 olika länder Deras konsumtion uppgick till 1,5 miljarder dollar. Mest kom från fotbollsfans från Kina och USA, och ändå deltog inte de länderna i VM! Annars anses faktiskt att Peru hade flest supporter på plats.

Den svenska insatsen var galant på planen och vid sidan. Enligt samma rapport  reste runt 30 000 svenskar till Ryssland under VM. Och när de åkte hem var demycket nöjda. De hade också varit förskonade från övergrepp och rån. Brottsligheten var låg under VM, det visar rapporter från de olika arrangemangsstäderna.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja