Nej, så många deltagare lockades inte till SM

I information och pressmeddelande inför SM-veckan 2018 så talades det ofta om att 8 000 personer väntades till Helsingborg och Landskrona för att delta i olika grenar. Så många blev det inte. Men hur många som kom är det ingen som riktigt vet. Och på Riksidrottsförbundet vill man bli bättre på att ta reda på verkliga fakta.

”Under SM-veckan beräknas Helsingborg och Landskrona gästas av ca 8 000 aktiva, tränare och funktionärer.” 

”SM-veckan 2018 infaller den 2–8 juli och lockar cirka 8 000 tävlande i olika idrotter.”

Det är citat från några pressmeddelande som arrangörerna skickade ut inför SM-veckan 2018.

Så många kom inte

-Det är uppgifter som är baserade på hur det sett ut tidigare år och det kan skifta år från år beroende på vilka idrotter som finns med, säger Per Bergljung som är evenemangsansvarig på Riksidrottsförbundet (RF)

Men 8 000 deltagare blev det inte. I slutrapporten från arrangörerna står det; ”Under årets SM-vecka deltog cirka 6 000 personer. Merparten var aktiva utövare, men även ledare och massörer ingår i siffran”.

- Den siffran kommer från det som idrotterna rapporterat in till oss, säger Per Bergljung.

Tittar man i stället i den utvärdering av SM–veckan som Upplevelseinstitutet gjort på uppdrag av arrangörerna så kan man läsa att det i Helsingborg var 5 888 deltagare och i Landskrona 2 133 deltagare vilket totalt innebär 8021 deltagare. Och som deltagare räknas enligt rapporten de som ”deltagit i någon av tävlingarna, är tränare/massör etc.”

Olika siffror

- Resultaten bygger på omfattande studier med tusentals intervjuer som bas. Utifrån dessa genomförs beräkningar baserat på hur besökarna har svarat. Skattningen av antal deltagare är gjorda utifrån studierna och hamnar inom felmarginalen (om än i övre delen av intervallet) med de siffror som RF anger i sin slutrapport säger Andreas Andersson som är projektledare på Upplevelseinstitutet.

Det skiljer alltså en hel del i uppskattningen av hur många deltagare det var om man jämför projektets slutrapport och den utvädring som arrangörerna och RF tillsammans beställt.

-Det blir olika uppskattningar, men det är det enda vi har att gå på , säger Per Bergljung som är sponsor- och evenemangsansvarig på Riksidrottsförbundet (RF)

Det finns dock metoder för att ta reda på hur många tävlande det var på en SM-vecka. Idrottens Affärer har gått igenom samtliga start- och resultatlistor för tävlingarna en genomgång som visar att det var cirka 3 800 som var med och tävlande. När RF har summerat deltagare så säger de att det ingår ledare och massörer.

Inga 2 200 ledare

För att komma i 6 000 som är uppgiften i slutrapporten skulle det innebära 2 200 ledare. Det i sin tur skulle betyda varje ledare skulle 1,7 aktiv att ta hand om. Tittar man i listan över idrotter som var med så ser man att många är lagidrotter eller idrotter som simning och gymnastik där en ledare ofta har ansvar för betydligt fler aktiva. Och i andra idrotter som precisionsskytteboule eller skatebordslalom är det inte vanligt men en stor ledarstab.

Att det med Idrottens Affärers egen beräkning finns tre olika uppgifter om hur många deltagare det var på SM-veckan är inte bra tycker Per Bergljung på RF.

-Vi behöver följa upp hur många deltagare det är på ett bättre sätt. Det är något som vi kan bli bättre på säger, Per Bergljung evenemangsansvarig på Riksidrottsförbundet. 

Håkan Svensson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Frida Karlssons guldbonus uppgår till 200 000 kronor. Längdsektionen inom Svenska Skidförbundet tillämpar samma bonussystem, plus 50 000 kronor, som vid VM i Trondheim förra vintern.

Lars Öberg, längdchef, med bakgrund som polischef i Norrbotten,  är förberedd på ett dyrt OS.

-Absolut, vi har höga målsättningar och för vår del får det gärna bli ett kostsamt OS, säger han, tidigare även förbundskapten och vallachefEtt guldlopp med bragdstämpel – men också ett rejält avtryck på bankkontot.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen