Idrottens framtid diskuterades i Almedalen
Det blev något av rannsakans timme. Rubriken påSvenska Spels seminariei Almedalen var ”Hur ska Sverige slå medaljrekord i kommande olympiska Spel?”. Men det var mer eller mindre ofrånkomligt att gruppen av tyckare kom in på frågan ”varför fick inte Sverige OS?”. Utan att de fann något gemensamt svar.
Där satt bl a Peter Reinebo, Verksamhetschef, SOK, största sponsorn, Svenska Spels ordförande Erik Strand och vd:n Patrik Hofbauer och, Skidförbundets direktör, Ola Strömberg.
Öka och synkronisera stödet
Det kom att handla om stödet till svensk idrott och frågor som ”Hur kan icke kommersiella sporter få bättre möjligheter?”, ”Hur ska SOK:s topp och talang-projekt utvecklas”
Moderatorn Karin Jihde hade ett styvt jobb att leda diskussionerna.
Och vidare ämnen som ”Hur kan idrottsrörelsen, näringslivet och politiken samverka för att stödja atleterna och skapa utökad internationell konkurrenskraft för svensk idrott?, och ”Hur ska Sverige få fler och mer ändamålsenliga anläggningar?” och över alla diskussioner svävade frågan om statens stöd och allmänna medvetenhet.
En vinst med OS-ansökan
Och då kom man in på ansökan till om att få arrangera vinter-OS 2026. Peter Reinebo konstaterade att han numera kände ett starkare stöd från företag och staten. Det var ändå en vinst med projektet att bli OS-arrangör.
Sveriges Olympiska kommittés arbete fortsätter. Vid vinter-OS 2026 och sommar-OS 2028 har SOK målet att de svenska OS-trupperna ska ta 20 medaljer, varav minst fem guld. Men vad krävs egentligen för att idrottarna och tränarna ska lyckas i strävan mot framgångar i VM och OS? ”Hur säkerställer vi utvecklingen mot världstoppen för talangerna?”, är en fråga för SOK som också ska titta på ”Vilka lärdomar finns att hämta från andra länder?
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar