Idrottens framtid diskuterades i Almedalen

Det blev något av rannsakans timme. Rubriken påSvenska Spels seminariei Almedalen var ”Hur ska Sverige slå medaljrekord i kommande olympiska Spel?”. Men det var mer eller mindre ofrånkomligt att gruppen av tyckare kom in på frågan ”varför fick inte Sverige OS?”. Utan att de fann något gemensamt svar.

Svenska Spels vd Patrik Hofbauer och SOK:s verksamhetschef, Peter Reinebo, i seminarietältet i Almedalen. Foto: Linn Hiertner.

Där satt bl a Peter Reinebo, Verksamhetschef, SOK, största sponsorn, Svenska Spels ordförande Erik Strand och vd:n Patrik Hofbauer  och, Skidförbundets direktör, Ola Strömberg.

Öka och synkronisera stödet

Det kom att handla om stödet till svensk idrott och frågor som ”Hur kan icke kommersiella sporter få bättre möjligheter?”, ”Hur ska SOK:s topp och talang-projekt utvecklas”

Moderatorn Karin Jihde hade ett styvt jobb att leda diskussionerna.

Och vidare ämnen som ”Hur kan idrottsrörelsen, näringslivet och politiken samverka för att stödja atleterna och skapa utökad internationell konkurrenskraft för svensk idrott?, och ”Hur  ska Sverige få fler och mer ändamålsenliga anläggningar?” och över alla diskussioner svävade frågan om statens stöd och allmänna medvetenhet.

En vinst med OS-ansökan

Och då kom man in på ansökan till om att få arrangera vinter-OS 2026. Peter Reinebo konstaterade att han numera kände ett starkare stöd från företag och staten. Det var ändå en vinst med projektet att bli OS-arrangör. 

Sveriges Olympiska kommittés arbete fortsätter. Vid vinter-OS 2026 och sommar-OS 2028 har SOK målet att de svenska OS-trupperna ska ta 20 medaljer, varav minst fem guld. Men vad krävs egentligen för att idrottarna och tränarna ska lyckas i  strävan mot framgångar i VM och OS? ”Hur säkerställer vi utvecklingen mot världstoppen för talangerna?”, är en fråga för SOK som också ska titta på  ”Vilka lärdomar finns att hämta från andra länder?

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen