TV4 satsar på Tour de France
Cykelentusiasterna reserverar några timmar varje eftermiddag under juli. Tour de France avgörs och TV4 har som svenskt bolag gjort ett undantag och skaffat sändningsrättigheterna.
Mer än 1 miljon euro står på spel. Vinnaren av Tour de France 2019 belönas med drygt 500 000 euro. Tvåan i totalen får 200 000 och trean 100 000 euro. Lägg därtill prispengar för etappsegrar och sponsorpengar.
Med det pådrag som alla intressenter från marknadssidan är det betydligt större belopp som är i omsättning under en månad dä evenemanget dra fram som en cirkus
Den 106:e upplagan har etapper i Schweiz, Andorra och Frankrike om en sammanlagd sträcka på 3 480 km. Totalt handlar det om 21 dagar (med mål i Paris den 24 juli, 352 mil och cirka12 miljoner åskådare längs vägarna.
Vid sidan av Eurosport kommer touren nu även att sändas av TV4-gruppen,Huvudkanalerna blir TV4 och TV12. De sista två timmarna av varje etapp sänds i TV4.
Sändningarna kommenteras av Petter Barrling, som vid sin sida har Gabriella Ekström. Gabriella har bevakat flera upplagor av Tour de France på plats, skrivit böcker om cykelsporten och varit expertkommentator för cykeltävlingarna under OS i Sydney. Petter Barrling har kommenterat fotboll och ishockey under 15 år och har själv ett genuint cykelintresse.
– Det är otroligt kul att vi kan erbjuda våra tittare den här klassiska tävlingen som fängslar miljontals fans över hela världen, säger Erik Westberg, sportchef TV4-Gruppen.
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet drabbades i maj 2018 för olaga i ntrång i IT-systemet. Nu hävdar Säpo att hackergruppen Fancy Bears på uppdrag av rysk underrättelsetjänst, GRU, låg bakom brottet,
Är det en ny affärsidé, eller..?För att nyttja entréhallen vid Tegera arena som vaccinationscentral tar Leksands IF 3 000 kr per dag. Några mil bort väljer Smedjebackens kommun att inte ta en krona i betalning för att att regionen ska kunna använda Barken Arena i samma syfte.
Smått fantastiska 3 000 personer har redan anmält sig. Trots att över fyra månader återstår till start. Men redan nu har Salming Idre Fjällmaraton nått deltagartaket
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Rådgivnings- och revisionsföretaget EY blir ny huvudpartner till Svensk Innebandy. Det signerade avtalet sträcker sig över 2023 och innebär att EY blir huvudpartner för de svenska landslagen, de allsvenska serierna, SM-finalen samt officiell partner för Svenska Cupen.
För ett år sedan avslöjades Unibets rekordsponsring när bolaget gick in som huvudpartner till svensk elitfotboll. Ett avtal som löper över sex år, med option på ytterligare sex år, med ett initialt värde på 900 miljoner kronor eller om optionen utlöses ett totalt värde på 1,8 miljarder. Nu väljer Unibet att utöka satsningen genom att också bli presentationspartner.
Discovery värvar två före detta friidrottsstjärnor till rollerna som expertkommentatorer vid OS i Tokyo i sommar. Carolina Klüft och Michel Tornéus har skrivit på avtal och de ska jobba ihop med bl a programledaren Jonas Karlsson.
IFK Göteborg förstärker truppen med Marek Hamsik – en sensationell övergång och av många betraktad som allsvenskans fräckaste värvning genom tiderna.
Denoch slovakiske storstjärnan kom till Göteborg på söndagen, undersöktes av läkare på måndagen då han också besökte Kamratgården och skrev sedan på ett sex månader långt kontrakt med IFK.
Skriv kommentar