Nu spelar över en halv miljon svenskar

2020 blir ett år som överträffar alla rekord i golf-Sverige. Över en halv miljon människorgillar sporten. Grannen, arbetskompisen,hantverkaren, datanörden, bokentusiasten, ja, människor släpper det de har i händerna och börjar svinga. Antalet spelade ronder januari-juni är 4,6 miljoner, en ökning med hela 1,2 miljoner mot i fjol. En dag noterades 80 352 registrerade ronder i Sverige, det överträffar allt.

Över en halv miljon svenskar lägger upp golbollen och hämtar andan för nästa slag. Det är usning till glklubbarna över hela landet.

Antalet medlemmar i klubbar är över 500 000 och det råder kö lite varstans på golfklubbarna.

Många har tagit för vana att spela två-tre 18-hålsvarv i veckan och följden blir just köer. I sin tur får klubbarna också intäkter via retauranger och kiosker.

Golf-Sverige mår bra – som en följd av Corona, då golfen blir en idealisk sysselsättning. Det är både  roande och socialt  ochi en sådan grad att få andra aktiviteter kan konkurrera.

När dessuom vädret har varit inbjudande har det uppstått en rusning till golfbanorna.

Via Golfens IT-system finns fakta och vid senaste mätningen passerades 500 000 medlemmar. Mellan 1 januari och 28 juni har det totalt spelats nästan 4,6 miljoner ronder i Sverige. Cirka 3,3 miljoner är medlemsspel, 1,1 miljon är gästronder (greenfee) och resten oidentifierat.

Jämfört med fjolåret har antalet bokade ronder i år ökat med över 1,2 miljoner fram till 28 juni. Sällskapsronder har ökat med 56 procent (+1 607 563), medlemsspelet har ökat med 48 procent (+1 08 559) och gästspelet har ökat med 18 procent (+160 263).

Söndagen den 7 juni sattes ett nytt rekord i antal spelade ronder på en dag, med hela 80 352 ronder. Det tidigare rekordet var 80 066 och noterades på Kristi Himmelsfärdsdag.

Nio procent av det totala antalet medlemskap vid mätningen 1 juni 2020 utgjordes av spelare som inte var medlemmar i fjol. Av dessa är en femtedel, nästan 7 885 personer, helt nya golfare som är på väg att ta Grönt Kort.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.