50-regeln ett hot mot folkhälsan
Regeringen har fått en hemläxa. Uppgiften består av att hitta lösningar för antalet deltagare vid speciella idrottsarrangemang. Detta efter konstaterandet att 50-regeln begränsar människors motionsvanor och över hela Sverige hotas också många föreningar eftersom stora intäkter kan minska avsevärt och även utebli.
RF och Björn Eriksson liksom ett antal specialidrottsförbund träffade därför idrottsminister Amanda Lind (MP) på onsdagen för ett möte med prioritering på att rädda idrotter med arena i skogen, på vägar eller i öppet vatten.
Vasaloppet och Lidingöloppet
Högaktuellt är tävlingar och lopp som är en viktig motivation för åtskilliga tusen människor att träna regelbundet. Det handlar om att rädda motions-Sverige som är en stor del av folkhälsan.
Arrangörer för motionslopp väntar ivrigt på besked. Berörda är t ex Vasaloppet och Lidingöloppet.
– Vi har haft bra och konstruktiva samtal idag med idrottsministern. Det är bra att regeringen nu går vidare med en snabbremiss när det gäller publik men det är viktigt att regeringen inte avgränsar till enbart sittande publik, utan även tar hänsyn till idrottsrörelsens bredd av evenemang, betonade Björn Eriksson.
Det aktuella förslaget till undantag av ordningslagen gäller "sittande publik" men vi vill se en bredare lösning för fler idrotter, fortsätter RF-ordföranden.
Krävs flexibel modell
I första avsåg, vid onsdagens möten i synnerhet motionslopp och orienteringstävlingar – som inte har en avgränsad arena och där antalet deltagare är viktiga.
– Vi behöver hitta lösningar. Här måste det gå att hitta en ansvarsfull och flexibel modellså att fler utövare kan delta i en sådan tävling som kan spridas på stora ytor och är viktiga för folkhälsan. Dessa förslag har vi aviserat till ministern, säger Björn Eriksson.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar