Förbund och klubbar enas i unikt nätverk

IFK Göteborg, Malmö Redhawks, Djurgården Hockey, Djurgården Fotboll, Svenska Skidförbundet längd och Svenska Friidrottsförbundet – det är de sex klubbar och specialidrottsförbund som tillsammans med Sundström Safety AB och ISP Sport & Marketing står bakom nya nätverket EPOS. 

– Det här är en stor möjlighet för oss att kunna leva som vi lär. Tillsammans kan vi ifrågasätta normer och strukturer som finns för att få fler kvinnliga ledare till oss, säger Elisabeth Anderton som arbetar med hållbarhets- och utvecklingsfrågor hos IFK Göteborg.

IFK Göteborg, Malmö Redhawks, Djurgården Hockey, Djurgården Fotboll, Svenska Skidförbundet längd och Svenska Friidrottsförbundet – det är de sex klubbar och specialidrottsförbund som tillsammans med Sundström Safety AB startat nätverket EPOS. 

Idén till projektet kom växte när Ivan Sundström, son till Per som är styrelseordförande i Sundström Safety och Andreas Ottermark, vd vid ISP Sport & Marketing träffades.

- Ivan drog sina tankar och jag lyssnade. Det lät jättebra, jag funderade, men sa sedan, ”Ska vi inte göra skillnad på riktigt.?” Jag trodde då att det gick att göra mera av en satsning och redogjorde för min tankar.

På den vägen är det.  

EPOS står för Equality in memory of Per O Sundström, den tidigare vd:n och delägaren på Sundström Safety som under hela yrkeslivet kämpade för allas lika värde.

– EPOS är ett projekt där vi tillsammans med klubbar och förbund hjälper kvinnliga ledare att ta steget till att bli tränare eller ledare även på elitnivå. Det känns oerhört bra att vara en del av att skapa en miljö där alla känner att de kan förverkliga sina drömmar oavsett vad människkorna har för bakgrund eller kön, säger Ivan Sundström

Redan 2019 startade Sundström Safety ett projekt tillsammans med Svenska Friidrottsförbundet just i syfte att locka fler kvinnliga elittränare och det är det samarbetet som nu mynnar ut i EPOS efter att fler förbund och föreningar velat medverka. 

För få kvinnliga elittränare

– Ju fler kvinnliga elittränare vi kan få fram, ju fler elitaktiva kommer vi att få. Vi har för få kvinnliga elittränare och vårt mål är att vi ska nå upp till 40 procent. I dag ligger vi på åtta till tio procent kvinnor bland elittränarna och det tycker vi är bekymmersamt, därför vill vi vara en del av EPOS. Vi har jättemycket att lära från andra och det ska bli intressant att se hur lagidrotten arbetar och hur vi tillsammans kan hjälpas åt för att vi ska bli fler kvinnliga elitcoacher, säger Karin Torneklint som sedan 2013 varit förbundskapten för friidrottslandslaget. 

EPOS ska fokusera på kompetensutveckling, inspiration och erfarenhetsutbyte för kvinnliga idrottsledare med målet att de ska fortsätta sin resa upp till senior- och elitnivå.

Skapa resurser för projekt

Tillsammans ska förbunden och klubbarna driva projekt, nätverksträffar och utbildningar såväl nationellt som lokalt för att öka jämställdheten bland tränare i svensk idrott.

– Vi i IFK Göteborg ska identifiera delar som ligger till grund för varför det finns så få kvinnliga ledare. Vi vill vara en drivande aktör i att våga ställa frågorna och lyfta på stenar för att komma fram till hur förändringsarbetet kan göra skillnad, säger Elisabeth Anderton.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson lpötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.