I stället straffades en kvinnlig domare
Ett antal män utnyttjade sina positioner inom ridsporten och hade sexuella relationer med minderåriga flickor. Under flera års tid var det olika personer som larmade om missförhållandena till förbundet men åtgärder mot männen uteblev.
Händelserna började istället diskuteras på sociala medier och en kvinnlig dressyrdomare straffades – inte männen.
Hon hade nämligen under alias skrivit på Flashback på ett sådant sätt om händelserna att ett antal personer som påstods ha begått övergreppen indirekt riskerade att bli identifierade
Domaren blev straffad och avstängd i 18 månader av ridsportförbundets juridiska utskott.
Hon var den som drabbades och hon hade heller ingen möjlighet att överklaga domen. Utskottet ville dessutom inte uppge på vilka bevekelsegrunder som straffets längd hade fastställts.
Protestlista med 3 000 namn
Beslutet från JU har upprört många inom svensk ridsport eftersom det rör frågor med anknytning till metoo-rörelsen där män inom ridsporten misstänks ha utnyttjat sin maktposition i förhållande till unga flickor.
En namninsamling med mer än 3 000 underskrifter skickades till Svenska Ridsportförbundet som en protest mot ärendets hantering och det utlöste handling.
Domaren fick också hjälp av den nybildade organisationen Safesport Sweden och deras advokat Stefan Alfvén att överklaga beslutet. Och via Riksidrottsnämnden, RIN, hävdes utskottets beslut.
Nämnas kan att jurister som engagerats i fallet konstaterade att Svenska Ridsportförbundets ärendehantering inte följer vad som anges i 14 kap i RF:s stadgar.
Inte behörig instans
JU var heller inte behörig instans att handlägga bestraffningsärendet och någon skriftlig anmälan om bestraffningsärende enligt 14:e kapitlet i RF:s stadgar har inte heller inkommit.
Svenska Ridsportförbundets ordförande Ulf Brömster uppger nu, med lärdom av RIN:s beslut, att Ridsportförbundet skall ta ärendet via Disciplinnämnden istället.
Juristerna som engagerats i frågan ställer sig dock frågande till detta eftersom preskriptionstiden inom idrotten är två månader och det nu förlöpt så lång tid att ärendet är preskriberat vilket gör att en eventuell anmälan kommer att avslås samma dag som den lämnas in.
Beskedet från Ridsportförbundet har dock rört upp ytterligare känslor inom ridsportrörelsen eftersom många anser att förbundet borde lägga resurser på att komma åt förövarna istället för dem som talar om övergreppen.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar