nu får IOK-presidenten stå till svar

EU-parlamentet går till hårt angrepp mot IOK för planerna att tillåta ryska och belarusiska idrottare tävla i OS i Paris nästa sommar.

I en resolution som antogs på fredagen kallas IOK:s planer för "en skam mot internationell idrott".

Den Internationella olympiska kommittén, IOK, öppnade i förra månaden dörren för att ryska och belarusiska idrottare ska få tävla under neutral flagg redan i OS i Paris 2024.

Ryska och belarusiska idrottare har varit bannlysta i de flesta idrotter sedan den ryska invasionen av Ukraina för knappt ett år sedan.

I en resolution som EU-parlamentet antog på fredagen, med resultatet 444 för, 26 emot och 37 frånvarande, heter det bland annat att "det strider mot dessa länders mångfacetterade isolering och kommer att användas av båda regimerna i propagandasyfte".

IOK-ordföranden Thomas Bach har fått våldsamma reaktioner från både Ukraina, som hotar med OS-bojkott, och dess allierade över utspelet.

Sveriges olympiska kommitté, SOK, är också emot IOK:s planer, men verksamhetschefen Peter Reinebo sade till TT i januari att det inte är aktuellt med bojkott.

Det är bara en bred FN-sanktion eller något liknande som skulle få oss att överväga det, sade Reinebo.

I EU-resolutionen, som markerar ettårsdagen av det ryska anfallskriget, uppmanas de 27 medlemsländerna tillsammans med övriga världen att pressa IOK till att ändra sin ståndpunkt.

IOK-ordföranden Thomas Bach sade i samband med ett besök under alpina VM i helgen att han inte vill se statlig inblandning i frågan.

Det är inte upp till regeringar att avgöra vem som får delta i idrottsarrangemang. Det skulle vara slutet på internationella sporttävlingar och VM och OS som vi känner dem i dag, sade han. (TT)

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

som chefsscout under sportchef Mikael Hjelmberg. Han kommer även att ha sportsligt ansvar för samarbetsföreningen HTFF som i kval mot Örebro SK jagar en plats i superettan.

Berglund återvänder därmed till Hammarby där han var verksam 2018-2021, före perioden i BP. 

Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter,  föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium 

Byggkranar skulle dominera bilden i  åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.

Golfens ”maxtak” pausas och skjuts på framtiden.

Svenska Golfförbundet, SGF, stoppar den planerade nedskärningen av golf-ID för klubbar som ligger över det officiella maxtaket om 2 800 golf-ID för en 18 hålsbana.

Golf-ID kan liknas vid ett ”körkort” för att få spela, och tilldelas efter såväl praktiska som teoretiska prov. För Happy Golfer på Södertörn, med 47 000 medlemmar, är SGF:s kovändning en stor seger.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden  Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).

Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.