Politikern tog till orda...

Han ratades av Djurgårdens fotbollsstyre 2020, nu är tanken at han ska leda svensk fotboll…

På onsdagen föreslogs tidigare statsministern Fredrik Reinfeldt, 57 år som ny ordförande för Svenska Fotbollförbundet.  En enig valberedning  står bakom Fredrik vid årsmötet den 25 mars.

Totalt ska 258 röster avges vid årsmötet, 172 från distriktsförbunden och 86 av fotbollens elitklubbar, herrar och dam.

Den slipade politikern

Det var en slipad politiker som framträdde vid en presskonferens i fotbollens lokaler på Friends Arena på onsdagen. Han inledde med att avböja frågor om en eventuell programförklaring.

-Det får vänta till efter av årsmötet, av respekt till de valda ombuden. Det är dessa som avgör, inte media. En ordförande tar vid efter årsmötet, så det är ingen mening för mig att berätta vad jag vill göra, sade Fredrik Reinfeldt.

Han valde i stället att tala om fotbollens betydelse, för honom själv, nationellt och globalt samt som sammanhållande kraft i samhället. Lovvärt, men mer av politiskt tal inför en moderat riksdagsgrupp.

-Jag har varit intresserad av fotboll i 50 år, mitt intresses väckte i samband med VM 1974. Fotbollens roll är att ena och föra samman, det ser jag som min stora uppgift – om årsmötet delar men uppfattning, betonade Fredrik Reinfeldt.

-Jag har varit ordförande i olika sammanhang i 35 år, i hela mitt liv har jag försökt inneha samhällsnyttiga uppdrag, och för mig är fotbollen just detta. Runt fotbollen samlas alla, i stora klubbar och på landsbygden.

Valde att vara fåordig

-Fotbollen engagerar alla, just därför är det här ett viktigt uppdrag, poängterade han.

Vid en kort frågestund valde han att vara fåordig inför fotbollens heta ämnen. Som en motion från Göteborgs-distriktet som vill se större belopp, än för närvarande, komma breddfotbollen till del.

-Jag har noterat att just detta även diskuteras på riksidrottsnivå.

Han gav också sitt stöd till nuvarande 51 procent- regeln, att en förenings medlemmar har rösträtts- majoriteten.

-Det en naturlig del av folkrörelse-Sverige, och en förening ska ledas/styras av medlemsinflytande. Det vill jag behålla.

Gällande debatten om  VAR-bedömning vid offside – straffsituationer, som SEF, svenskelitfotboll sagt nej till, tog Fredrik Reinfeldts upp  M´Bappes bortdömda mål mot Milan i Champions League i tisdags kväll. 

-Det rörde sig om millimeter, men jag har förstått att  VAR i dag tillämpas i alla större europeiska ligor. Med det sagt tror jag att svensk fotboll också måste anpassa sig.

FIFA-presidenten Gianni Infantinos  olika utspel i samband med Qatar-VM hade Fredrik Reinfeldt ingen uppfattning om.

  Däremot ansåg att bojkotthot mot evenemang har en överskattad betydelse utan att förklara sig närmare.

Fredrik Reinfeldt har i dag en mängd styrelseuppdrag inom bank – och näringsliv. Han är exempelvis senior adviser i en amerikansk storbank, han är rådgivare till Nordic Capital, ledamot i Heimstaden AB, bostadsrätter. Han är vidare ordförande i Drivkraft Sverige, branschorganisation för petroleum och andra drivmedel samt ordförande i Visita, organisation för turist – och besöksnäring.

Månadslön om 100 000 kr

Årsmötet får onekligen fråga sig om Fredrik Reinfeldt får tiden att räcka till för fotbollen och hur samarbetet med nuvarande generalsekreteraren Håkan Sjöstrand ska utformas.

Håkan har varit en  Karl-Erik Nilsson-man, den nu av gående ordförandens högra hand. Karl-Erik har varit arvoderad på heltid och haft en månadslön på cirka 100 000 kronor. Som  en av  fem vice ordföranden i UEFA har han dessutom haft en årlig ersättning på 2,5 miljoner kronor.

Förbundet meddelar att arvodet för den nye ordföranden är fastställt till två basbelopp/månad, det vill säga 52 200 gånger två, lika med 104 400 kronor/månaden.

Tre kandidater, kanske fyra, av totalt åtta, kvarstår, trots valberedningens ställningstagande, som valbara vid årsmötet.

Fortsatt strid

 Det är Jens T Andersson, landslagschef och nominerad av BK Häcken samt Caroline Waldheim, hållbarhetschef på SvFF och nominerad av Jämtland/Härjedalen och Småland.

Dessa har av valberedningen förklarats som ”olämpliga” på grund av sina anställningar på förbundet., men väljer att fortsatt kandidera. 

Lars Christer Olsson, nominerad av Västerbotten och med  starkt fotbolls CV och utpekad som favorit  har inte tagit ställning till om han kvarstår som kandidat.  Tommy Andersson, ordförande i Blekinge, och nominerad av Norrbotten väljer dock att ta strid mot Reinfeldt.

Däremot har Helene Barnekov, nominerad av Skåne dragit sig ur striden.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Att idrottsevenemang berika Göteborg är välkänt sedan länge. En ny undersökning påvisar att det i Sveriges särklassigt största eventstad faktiskt rör sig om drygt 1 miljard i turismeffekter för de tre ledande turneringarna. Så pass  mycket påverkas Göteborgs besöksnäring på årsbasis tack vare idrotten.  

Gothia Cup, Partille World Cup och Gothia Cup Innebandy bidrar med 1,45 miljarder kronor i turismekonomisk effekt, är den upptäckt som presenteras i  en ny undersökning via Upplevelseinstitutet

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen