Ishockeyns giganter i kraftmätning

Det är ekonomiskt två välmående föreningar som gör upp om ishockeyns mästartrofé, Le Mat-pokalen, namngiven efter en ishockeyintresserad filmregissör på 1920-talet.

Både Växjö och Skellefteå redovisade starka bokslut för säsongen 2021-2022, en positiv trend som kommer att avspeglas även efter årets säsong.

I juni 2022 uppgick det egna kapitalet till drygt 40 miljoner i Växjö och närmare 70 miljoner i Skellefteå.

  Hockeyns elitklubbar är i dag väl fungerande företag, och med god soliditet, eller hur mycket av bolagets tillgångar som är finansierade via tidigare  års upparbetade vinster, årets resultat och externt insatt kapital. 

8 lag, av 14, har en soliditet, bland dem Växjö och Skellefteå, som är tio procent eller mer. Skellefteå sticker ut med 22 procent, Växjö stannar på 11. Lägst soliditet av SHL-lagen har Linköping med 2 procent.

Några miljoner plus

Åsa Andersson, tidigare vd. på det kommunala fastighetsbolaget Skebo i Skellefteå, är ny klubbdirektör i Skellefteå. Hon gläds över finalplatsen, och över ett bra ekonomiskt resultat.

- Ja, vi mår bra och vi räknar med några miljoners plus, absolut. Förra säsongens siffror lyftes av det statliga krisstödet och den ökande ersättningen från NHL, genom svensk ishockeys nya NHL avtal, summerar Åsa.

I Växjö är tidigare spelaren Johan Markusson, 43 år, klubbdirektör.  Han skriver gärna under på att Växjö är en välmående förening och lutar sig bland annat på förra säsongens resultat, 6,9 miljoner plus för Idrotts AB, där föreningens elitdel ligger.

Trots utmaningar

-Vi bör göra ett liknande resultat även i år, trots att utmaningarna varit många.  Som höjda energipriser, stigande inflation och oro i omvärlden. Men visst, i grund och botten mår vi bra, summerar Johan.

Den 1 oktober 2016 ”pensionerades” tröjnummer 38 och hissades upp i taket i Vida Arena. För fansen var Johan en hårt arbetande spelare med stort Lakers-hjärta.  Han lyckades kombinera slitet i rinken med studier, och kan i dag skriva marknadsekonom på sitt visitkort. 

De två finallagen har en gemensam historia i flera avseenden. De har mötts i två SM-finaler tidigare, 2015 och 2018, med dubbla SM-guld för Växjö.

Lagen har också en mindre smickrande ekonomisk historia. Växjö Lakers bildades 1997 sedan Växjö HC gått i konkurs, och 2011 var det nya föreningen Växjö Lakers redo för dåvarande Elitserien, senare SHL.

Skellefteå AIK har anor från 1920-talet, bildades 1 juli 1921 på cafè Norden i Skellefteå, med tanke på att  spela bandy! Valet blev till slut ishockey och 1978 tog laget ett första historiskt SM-guld med Hardy Nilsson som kapten och affischnamn. 

1997 jagades föreningen av konkursspöket, men med uppsägningar av personal och andra besparingsåtgärder kunde den anrika föreningen leva vidare. Våren 2006 avancerade laget till Elitserien/SHL  och fortsättningen är ett stycke svensk hockeyhistoria.

Det här blir nionde finalen, inklusive 1978 års guld, men utdelningen har varit mager, med bara två ytterligare mästerskap, 2013 och 2014, finalsegrar mot Luleå respektive Färjestad.

Växjö är 100-procentigt vad gäller SM-guld, tre finaler, tre guld, 2015, 2018 och 2021.

Martins nionde SM-final

Finalhistoriken berättar att Växjö-forwarden Martin Lundberg, 33 år,. ska upp i sin nionde SM-final. Sex finaler med moderklubben Skellefteå, två SM-guld, två finaler med Växjö, två SM-guld. 

Ytterligare två spelare har nio SM-finaler som spelare, dessa är Jörgen Jönsson, Färjestad, nu tränare i Växjö samt Peter Nordström, Färjestad.

I finalrutin väger Skellefteå tyngst, spelartruppen har erfarenhet av 32 finaler, Växjö-truppen har rutin från 21 finaler. I finallagen återfinns 12 spelare som fanns med på isen både 2015 och 2018.

Nog med statistik. Nu kan pucken släppas.  Växjös mer statiska och kontrollerande ishockey mot Skellefteås höghastighet – och passningsorienterande ishockey.

 Som alltid blir målvakternas spel mycket avgörande.

 Vem har guldnyckeln?  Växjös Finlands-födde Emil Larmi eller Skellefteås Linus Söderström, med Värmdö HC som moderklubb. Båda har varit briljanta så här långt.

Jag pekade tidigt ut Växjö som favorit,  ja, det blir guldhattar i Småland, ett tips med stor tvekan. 

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.