Till hockeyns Klondyke längtar spelarna
Ishockeyns europeiska Klondyke är beläget i Schweiz, och speciellt i mästarlaget SC Bern med imponerande 14 750 åskådare i snitt per match. SC Bern, 16 gånger mästare, toppar Europas publikliga för 22:a säsongen i rad. Laget har en beläggningsgrad på hela 86,16 procent på sina matcher i Post Finance Arena.
I 2022-2023 års trupp ingår Oscar Lindberg, 31 år och med Skellefteå AIK som moderklubb. Ännu ett bekant namn är Eric Gelinas. 31 år, tidigare Rögle och Djurgården.
Hela åtta lag i Nationalliga A har ett publiksnitt över 10 000 åskådare per match. Det unika publikintresset i ryggen ger ligan starka ekonomiska muskler, och strömmen av svenska och finska spelare till alplandet kommer garanterat att fortsätta.
Hög lön,korta resor
Hög lön, starka publiksiffror samt korta resor till bortamatcher gör schweizisk ishockey till en mycket attraktiv miljö.
SHL:s skyttekung, Finlands Antti Suomela, som under säsongen antecknades för 66 poäng (37+29) i IK Oskarshamn har redan skrivit kontakt med Lausanne HC som den gångna säsongen hade ett publiksnitt på 7099.
Hans månadslön är inte känd, men en rimlig gissning är kring 400 000 i månaden, och cirka 200 000 kronor men än vad Oskarshamns sportchef Thomas Fröberg kunde locka med.
På en europeisk tio i topp lista hamnar Frölunda på nionde plats och främsta SHL-lag. Totalpubliken i Scandinavium var 257 599 åskådare och per match 9908. Bland de 20 bästa återfinns Färjestad med i snitt 7 296 åskådare per match.
Publikligan
I övrigt dominerar schweiziska, tyska och tjeckiska lag listan över mest publikdragande lag. Tre KHL-lag (ryska ligan) har tagit sig in, Avangard Omsk på tredje plats, 11 527 åskådare i snitt per match,. St. Petersburg på sjätte plats och Dynamo Minsk (Belarus) på 12:e plats.
Vår egen högsta liga, SHL redovisar också nytt publikrekord med totalt 2 170 826 betalande åskådare, ett snitt per match på 5 964 åskådare. IK Oskarshamn, med minsta arenan, redovisar i snitt 3 081 åskådare per match.
Vad som överraskar är att säsongens finallag, Växjö och Skellefteå, har svårt att fylla sina egna arenor. Växjö med plats för 5 700 åskådare i Vida Arena hade ett publiksnitt på 4 760 och Skellefteås siffror 4 936 i snitt ska jämföras med kapaciteten i Skellefteå Kraft Arena, 5 801 åskådare.
Notera att Djurgården i Hockeyallsvenskan hade 6 204 åskådare i snitt per match. Det ger laget en 28:e plats i Europa rankingen. Modo, finalmotståndare i det allsvenska kvalet, redovisar 4 109 betalande per match och hamnar på 72:a plats.
Trots inflationsspöket, stigande energi och bränslekostnader är hockey-Europas publiksiffror sensationella. De farhågor som restes efter pandemiåren, nya vanor och så vidare, har helt kommit på skam.
Tyskland, som är IIHF:s, det internationella förbundets, viktigaste marknadsplats har som tidigare år Kölner Haie i publiktopp, på andra plats efter Bern med 13 901 åskådare per match. Även Eisbären Berlin och Adler Mannheim har framträdande placeringar.
27 svenskar spelar här
Finland, som dominerat i internationell miljö de senaste åren, har Ilves Tampere som främsta lag, men först på 14:e plats med 8 216 i snitt, och 64,69 procent i beläggningsgrad i Nokia Arena. Det är huvudarena för maj månads VM, 12-28:e , med plats för 13 455 åskådare.
Den här säsongen har 27 svenska spelare haft sin lön från schweiziska klubbar. 28 finska spelare och 48 med amerikanska pass och 35 från Kanada. Poängkung i ligan var tjecken Roman Cervenka, Rapperswil Jona, 59 poäng följd av Linus Omark, Geneve/Servette, 56 poäng (16+40)
Klondyke är en flod i Yukon territoriet i nordvästra Kanada där stora guldfyndigheter upptäcktes i slutet av 1800-talet, och var startskott för en hejdlös guldrusch.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
tidig specialisering både bland föräldrar och klubbar. I pslutänden påtrenden hotar idén om idrott för alla.
Centrum för idrottsforskning (CIF) har tillsammans med forskare och experter analyserat orsakerna bakom kostnadsökningen och hur marknadskrafterna på olika sätt påverkar föreningsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar