Enorm förväntan i Lettland inför semifinalen

Putin-vänliga Kazakstan erhöll noll röster när IIHF, det internationella ishockeyförbundet, på fredagen utsåg arrangör för 2027 års mästerskap.

 Motkandidaten Tyskland samlade 102 röster, arenor blir PSD Bank Dome i Düsseldorf med plats för 13 284 åskådare samt SAP Arena i Mannheim som rymmer 13 200 åskådare.

Här finns det gott om svensk vilja, men motståndet är övermäktigt. Vi funderar fortfarande på vad som egentligen hände i torsdags när Tre Kronor försvann ur VM. Från många håll kommer åsikten att laget inte var tillräckligt laddat - till skillnad mot den kraft och vilja som Lettland utstrålade.

Senast Tyskland arrangerade, 2017, slutade mästerskapet med svenskt guldjubel efter finalseger mot Kanada. Det tyska förbundet, DEB, har varit arrangör vid fyra tillfällen tidigare, 1955, 1975, 1983 och 2010.

Hä spelas VM framöver

VM-programmet de närmaste fyra åren ser ut som följer:

2024, Tjeckien, Prag och Ostrava, 10-26 maj.

2025 Sverige/Danmark, Stockholm och Herning, 9-25 maj.

2026 Schweiz, Zürich och Fribourg, 15-31 maj.

2027 Tyskland, Düsseldorf och Mannheim, 14-30 maj

Damernas A-VM 2024 äger som meddelats tidigare rum i Utica i staten New York 4-14 april.

Vid kongressen lämnades inga besked av IIHF:s etiska kommitté som haft att utreda den tidigare ordföranden René Fasels kopplingar till den ryske presidenten Vladimir Putin under den senares långa ordförande period för IIHF.

 Vid sin avgång 2021 utsågs Fasel till hedersordförande i IIHF. Här föreligger misstankar om tagande av muta och korruption.

Anders Larsson, svensk förbundsordförande och ledamot av IOK:s council hade före VM lagt förslag om ökad satsning på damishockey, samt höjda så kallade utvecklingsbidrag till hockeyfamiljens 83 nationer.   Några beslut i den riktningen togs inte under fredagen.

Pengar finns det gott om

Ekonomiskt är IIHF mycket välmående. Samarbetet med sport och marketing företaget infront har under den senaste tio årsperioden berikat IIHF med 500 miljoner schweizerfranc eller sex miljarder kronor – uppgifter från IIHF:s egen hemsida. Nuvarande avtalsperiod med Infront går ut 2033.

Inför helgens semifinaler och medaljmatcher har det 86:e mästerskapet, i Tammerfors och Riga samlat över 360 000 åskådare, plus tusentals fans i speciella Fanzones utanför Nokia Arena och Riga Arena.

Trots att Finland försvann ur medaljbilden, precis som Tre Kronor,  påverkas det ekonomiska utfallet minimalt.  Till semifinaler och vid kampen om medaljerna, säljs huvuddelen av biljettpaketen i förköp.

 

Arrangören, de finska och de lettiska förbunden, har sina stora intäkter via biljettförsäljning. Förbundens vinst beräknas till 30 miljoner kronor vardera.

Alla sponsor och media avtal (TV)  tecknas av Infront, med en kinesisk ägarstruktur och noterat på Shanghai-börsen – på uppdrag av IIHF.

Under det här mästerskapet röster höjts för färre lag och en ny spelform. Bland annat har radiosportens expert Per Svartvadet förordat detta.

Glöm det!  Så länge kassaflödet är på miljardnivå för IIIH sker inga förändringar. Rysslands och Belarus frånvaro har inte förändrat ishockeyns väloljade strukturer. 

Kjell Nilsson

Fakta

 Semifinaler, lördag 15.20 Kanada-Lettland. 19.20 USA-Tyskland. Söndag, 14.00, bronsmatch och 19,00  final.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja