8 500 publikplatser inte nog

Fotbollskanalen går in som mediapartner till Gothia Cup. Det innebär att Fotbollskanalen och C More sänder två matcher om dagen från elitklassen Gothia Puma Trophy.

– Det här visar hur långt vi har kommit med turneringen, säger Gothia Cups evenemangschef, Anders Albertsson.

I år har 1887 lag från 71 länder anmält sitt deltagande till världens största fotbollsturnering för ungdomar – Gothia Cup. I fjol fylldes finalarenorna SKF Arena och Gamla Ullevi till bredden under finaldagen. Under Gothia Cup-veckan var dessutom SKF Arena på heden ideligen fullsatt och nu har byggts ut med 1200 platser i år, vilket innebär en kapacitet för 8500 åskådare. 

Via Fotbollskanalen kan ännu fler se matcher.

– Det här är ett samarbete som vi hoppas, och tror, spär på intresset för turneringen. Själva sänder vi över 2000 matcher från 45 planer, men nu när Fotbollskanalen går in med sina studiosändningar kan vi sprida intresset för turneringen ytterligare, säger Anders Albertsson.

Tidigare har flera världsstjärnor spelat i turneringen – allt från stjärnor i det svenska seriesystemet så som Ibrahim Sadiq och Elin Rubensson till världsstjärnor som Dejan Kulusevski, Emmanuel Adebayor, Xabi Alonso och Stina Blackstenius.

I de två grupperna med äldsta spelare ställs de främsta lagen från Sverige mot internationellt erkänt motstånd så som Bayer 04 Leverkusen, Right to Dream, NorCal och TikiTaka International FC

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Med sitt lugn och pricksäkerhet tog Andreas Harrysson Sverige med storm under några dagar.. Från okänd i Målilla till återkommande favorit i tv, där tittarna i åtskilliga tusental följde hans kamp i dart-VMmot etablerade och tävlingsvana konkurrenter i arenan i London. Nu ska det bli mer av Harry i tv. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen