Kristianstad hoppas på nya miljoner
Sedan tidigare är det klart att Danmark, Norge och Sverige gemensamt ska stå värdar för europamästerskapen i handboll 2026. Under finalhelgen vid EM i Köln avslöjade Europeiska handbollsförbundet i vilka städer matcherna ska spelas. Valet föll på Kristianstad och Malmö.
Senast blev det en vinstaffär. Nu har Europeiska handbollsförbundet utsett Kristianstad till en av städerna även vid handbolls-EM i januari 2026. Mästerskapet spelas i Danmark, Norge och Sverige med Kristianstad och Malmö som spelorter i Sverige.
Kristianstad har tidigare stått som värd för flera internationella handbollsmästerskap, som vid VM 2011 och 2023 samt EM 2016. Utvärderingen efter VM 2023 visade en mycket positiv effekt för besöksnäringen. Nöjda besökare och spelare spenderade sammanlagt 30 miljoner kronor när de besökte Kristianstad.
–Det är otroligt roligt att vi ännu en gång landat ett stort mästerskap. Vi kan konstatera att den här typen av evenemang har stor betydelse, både för oss som bor här och för besöksnäringen, säger Camilla Palm (M), kommunstyrelsens ordförande.
Förberedelserna har redan startat i Kristianstad.
– Vi har fått otroligt bra resultat i utvärderingarna tack vare en professionell organisation, utmärkt värdskap och inte minst ett genuint handbollsintresse, säger Stefan Lövgren, VD Svenska Handbollslandslaget AB.
Handbolls-VM 2023 gav mer än förväntat
Utvärderingen efter VM 2023 visade att besökarna spenderade sammanlagt 30 miljoner kronor när de besökte Kristianstad. Knappt 5 miljoner kom från svenska besökare, medan drygt 25 miljoner kronor kom från utländska turister. Den sammanlagda skatteeffekten beräknas till 15,9 miljoner. Att evenemanget ägde rum i under en traditionell lågsäsong för besöksnäringen var extra lyckosamt.
– I utvärderingen efter VM 203 uppgav nio av tio kristianstadsbor att de kände en ökad stolthet över Kristianstad och hela 97 procent menade att stora evenemang är viktiga för vår kommun., säger Pehr Palm, planeringsstrateg i Kristianstads kommun.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar