Byrå med nya idéer runt basket och framtid
Svensk idrott kritiseras med jämna mellanrum för att vara för traditionell. Ett unikt och historiskt projekt har nu startat i Stockholm. En kommunikationsbyrå i Stockholm med inspirerade medarbetare agerar med viljan att förändra svensk basket.
- Nej, det här är inget som vi har haft att göra med. Vi har mig veterligen inte ens haft information om att den ska hållas, kommenterar Fredrik Joulamo, generalsekreterare vid Svenska Basketbollförbundet.
Common Values United är den annorlunda byrån grundad av kreatörerna Babak Azarmi, Wadood Suberu och Iskias Araya. De fokuserar sin verksamhet på inkluderingsfrågor och utanförskap, med basket som katalysator.
Kritik mot hierkarkin
Just nu sker byråns stora introduktion för offentligheten med popup-installationen “Svart Basket” på Fotografiska och Värmeverket i Stockholm. En utställning som har målet att starta en förändring i svensk basketkultur i grunden.
– Namnet “Svart Basket” är en kritik mot den rådande hierarkin inom svensk basket, där vi har ett förbund som inte driver svensk basketkultur framåt. Istället för att öppna upp för samarbete, tvingar de individer och ideella organisationer att ta taktpinnen. Resultatet får man se på utställningen, säger Babak Azarmi, medgrundare av Hoop Dreams.
Basket är Sveriges tredje största sport. Men till skillnad från ishockey och fotboll är svensk basket fortfarande en gräsrotsrörelse, en subkultur som är lika delar sport, mode, musik och konst.
Problemet är att Sveriges tredje största sport – och i förlängningen kulturutövning – ständigt underskattas och undervärderas i medierapporteringen. Men detta håller på att förändras.
2021 startade Common Values United initiativet Hoop Dreams med målet att kunna använda basket som ett verktyg för att koppla ihop miljö, sport, musik och konst som utlopp för deltagarnas delade upplevelser.
Står bakom nya basketplaner
Som kreatörer har de byggt en stor erfarenhetsbank genom samarbeten med märken bl a. Adidas, IKEA, Weekday, Casio, Red Bull och Patagonia.
Under de senaste tre åren har de etablerat sig som hjärnorna bakom Stockholms nya basketscen – från ha uppfört två basketplaner i Tensta sponsrad av Brilliant Minds och världsstjärnan Kevin Durant, till att arrangera Red Bull Half Court-turneringar med fulla hus i Kungsträdgården och runt om i landet, till kurerade fotoutställningar med några av de hetaste svenska fotograferna så som Ikram Abdulkadir.
Deras kreativitet, oberoende engagemang och förankring på basketscenen har skapat förändring i den svenska basketens gräsrotsrörelse – något som inte har uppskattats av det svenska basketbollförbundet. Common Values Unites stora offentliga introduktion sker med eventet "Svart Basket" på Fotografiska den 20 januari och på Värmeverket den 26 januari.
Med utställningar, workshops, dokumentär-visningar och mycket mer blir denna kväll en stor möjlighet för näringslivet att tillsammans med CVU föra upp den kreativa sidan av svensk basket på den stora scenen, där den hör hemma.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar