Planer på byggen av velodromer

 En modern velodrom planeras i en multiarena i Jönköping, där det även ska byggas ett hotell .

- Samtidigt pågår ett försök att bygga en hall i Kviberg utanför Göteborg, Det är ett oerhört lyft för svensk cykelsport och vi hoppas att anläggningen i Jönköpingkan stå klart i Jönköping 2026. "En sådan samlingsplats kan vara helt avgörande för att utveckla svensk cykel”, säger Svenska Cykelförbundets ordförande Stefhan Klang.

Vid Prioritet Serneke Arena i Kviberg har Ola Serneke haft tankar på att bygga en cykel-velodrom.

2010 invigdes Sveriges endainomhusvelodrom, YA Arena i Falun, som är den första i sitt slag sedan arenan på Kristinebergs IP i Stockholm revs i slutet av 1920-talet.

Flera svenska cyklister har tävlat genom åren, bland annat bröderna Fåglum somdeltog i de olympiska spelen i grenen.

Ger en adralinkick

Det är en sport som kräver teknik och kondition  samtidigt som den ger  en garanterad adrenalinkick. 

 Av förklarliga skäl finns det få aktiva i Sverige. . Det har saknats, helt enkelt, förutsättnningar eftersom hallen i Falun har varit den enda
På en velodromcykel måste man alltid trampa . Utövarna lär sig at trampa fort och även att cykla nära andra i täta klungor. Detta skapar cyklister som klarar av att ligga i stora klungor på ett tryggt sätt.
R.itningar för hotell och multiarena är klara och politiker i Jönköping har nu gett tummen upp, först på tjänstemannanivå och nu även politiken.
”Så här långt har vi inte kommit någon gång tidigare av de fyra försöken där jag har varit inblandad”, säger Stefhan Klang.
Bygget kommer om allt flyter på lika bra som hittills i år kunna startas i oktober/november år och kan stå klart redan 2026.
Multiarenan med velodrom och intilliggande hotell ska ligga i Östra Hedenstorp, som är ett nytt attraktivt industriområde. Det tar runt tio minuter att cykla dit från centrala Jönköping.

Projektet kan förverkligas

-Jag har hållit på och jobbat med denna frågeställning i sju år. För 1,5 år sedan när de började titta på det här området sa de att Svenska Cykelförbundet har förtur. Vi blev sedan kontaktade av en entreprenör som ville bygga ett hotell och en velodrom, säger Stefhan Klang.
Byggare och utvecklingsbolaget är Reach for the Stars AB.  
-Diskussioner förs hur man använder innerplanen på bästa sätt. Där har vi tittat på Ballerup (Super Arena) – där allt från konserter till andra sporter inryms i verksamheten. Under en velodrom, som den i Jönköping, finns det också stora utrymmen. Där vill vi helst ha hyresgäster kopplade till idrott, som exempelvis gym och fysioterapeut.
Caroline Törnblad, som är chef för möten och evenemang på Destination Jönköping, om det stora velodromprojektet:
”Från vårt håll ser vi mycket positivt på satsningen på Hedenstorp.
SCF-ordföranden Stefhan Klang frahåller värdet försvensk cykelsportså här om vad en modern velodrom betyda för svensk cykelsport:
-Jag tror att det kommer att betyda jättemycket. När jag kom in som ordförande i svensk cykel tittade jag på vilka som då hade haft den bästa utvecklingen på sin elit i Europa. Två länder stack ut: Storbritannien och Norge. Velodromen hade blivit en samlingspunkt för att utveckla cykelsporten.Just velodromsomcykligena betydde mycketförträningen och samlade kompetenser på ett och samma ställe.

Extrem utveckling

I Norge var det då andra orsaker, som tv-tid, motionslicens och fixstjärnan Thor Hushovd. Men om velodromprojektet i Jönköping blir klart 2026 har i så fall svensk cykel en liknande multiarena med velodrom som i norska Asker.
Motsvarigheten de senaste åren är Danmark. Velodromernas betydelse för dansk cykels extrema utveckling kan knappast överskattas.
- Just att kunna samlas kring en plats är viktigt. Jag har räknat ut att 93 procent av alla licenserade cyklister finns i en radie kring 30 mil Jönköping. Dessutom finns Hallbys XCO-bana i närområdet, där ungdoms-EM i MTB genomförs 2025.
- En fullskalig velodrom i Jönköping kan vara helt avgörande för att utveckla svensk cykel. Sedan behövs förstås även den i Falun nu när vi kommer få fler velodromcyklister. , betonar Stefhan Klang.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Att idrottsevenemang berika Göteborg är välkänt sedan länge. En ny undersökning påvisar att det i Sveriges särklassigt största eventstad faktiskt rör sig om drygt 1 miljard i turismeffekter för de tre ledande turneringarna. Så pass  mycket påverkas Göteborgs besöksnäring på årsbasis tack vare idrotten.  

Gothia Cup, Partille World Cup och Gothia Cup Innebandy bidrar med 1,45 miljarder kronor i turismekonomisk effekt, är den upptäckt som presenteras i  en ny undersökning via Upplevelseinstitutet

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen