Ett idrottsmuseum - i ett gammalt lager
Landets största privata idrottsmuséum, där idrottsredskap blandas med annonser, autografer, programblad och personliga idrottsgrejer, finns i Växjö och har nu blivit synnerligen aktuellt igen. Öster är tillbaka i Allsvenskan och Hasse Rydéns skapelse har blivit synnerligen intressant.
Ett möte med denne Hasse i hans egensnickrade muséum i den gamla ICA-lokalens källare på stadsdelen Öster i Växjö är att svepas med i en idrottshistorisk virvelvind, men här tittar bl a pingisstjärnan Truls Möregård in då och då..
Kanske är det i lika stor utsträckning att bli slukad av Hasses smattrande idrottskunskaper om dåtid, nutid och framtid blandat med slående, raka kvickheter som charmerar mest. Som när frågan kommer hur han löser städning av muséets 35 00 originalprylar.
- Det löser ”Damma”. Kommer lika snabbt som skyttekungens vänsterfot slog till en gång.
Trulls och ”Lill-Lövis”
”Lill- Damma” Mattson var skyttekung hos Öster och allsvenskans främste målgörare tre år i rad under 70-talet.
Hasse Rydéns morbror, är Österpappan Stig Svensson och Hasse är därmed kusin med Tommy Svensson. Lite stolthet går att finna när han nämner att han har den forne förbundskaptenens hela prissamling. Men det finns så oändligt mycket mera.
Här blandas Möregårdhs bordtennisracket från OS-finalen med Gustav V:s tennisracket när han invigde Växjö Idrottshall (Strandbjörkshallen) 1939 till Angelica Bengtssons brutna stav från VM i Doha 2019 och därtill ”Lill-Lövis” tävlingsdräkt som McLaren förare på 80-talet.
Det är dessa fyra idrottsprylar som Hasse nämner med lite extra värme.
Kurre Hamrins specialdesignade vin har ingen framskjuten plats. den flaskan hittar vi bakom en gammal fotboll i läder med snörning från 50-talet. Hasse framhåller också bilden när kusin Tommy Svensson genomför slantsingling med Barcelonas Johan Cruyff vid en Europacupmatch.
Besöksantalet i Rydéns museum ökar för varje år i takt med att flera människor får kännedom om dess existens. Nu är han uppe i 2 600 gäster.
Många vill lyssna till denne fascinerande person som gärna berättar om bakgrunden till hur han började att bygga sin samling och hur han har kommit över alla rariteter. Han gör det engagerat och detaljerat – om tillkomsten av den exklusiva samlingen och hur han har kommit över sina historiska prylar. En redan stark och ivrig röst närmar sig falsettläge när han kommer upp i varv.
Stan borde inse värdet
Ännu har han inte lyckats att få stadens beslutsfattare att förstå PR-värdet av ett idrottsmuséum i Växjö. Det gamla mjöl- och tidningslagret förtjänar att ersättas.
Det hjälper inte att pappa Rune var aktiv politiker en gång som ordförande i fritidsnämnden och riksdagsledamot, därtill speaker på Östers matcher under flera decennier
Hasse Rydén har en skiss på hur ett idrottshistoriskt centra borde se ut. På Vida Arena finns för övrigt en snygg publikplatåerna berättelsen om hur ishockeyn har vuxit i Kronobergs län och i Småland. Det består av ett unikt underlag och är mycket läsvärt. Mannen bakom detta är - , ja just det, Hasse Rydén.
Curt Einarsson
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar