Ett idrottsmuseum - i ett gammalt lager

Landets största privata idrottsmuséum, där idrottsredskap blandas med annonser, autografer, programblad och personliga idrottsgrejer, finns i Växjö och har nu blivit synnerligen aktuellt igen. Öster är tillbaka i Allsvenskan och Hasse Rydéns skapelse har blivit synnerligen intressant.

Ett möte med denne Hasse i hans egensnickrade muséum i den gamla ICA-lokalens källare på stadsdelen Öster i Växjö är att svepas med i en idrottshistorisk virvelvind, men här tittar bl a pingisstjärnan Truls Möregård in då och då.. 

Pingisstjärnan Truls Möregård tittar in hos Hasse Rydén emellanåt och har också överlämnat sitt bordtennisracket från OS-finalen till samlingen.

Kanske är det i lika stor utsträckning att bli slukad av Hasses smattrande idrottskunskaper om dåtid, nutid och framtid blandat med slående, raka kvickheter som charmerar mest. Som när frågan kommer hur han löser städning av muséets 35 00 originalprylar.

- Det löser ”Damma”. Kommer lika snabbt som skyttekungens vänsterfot slog till en gång.

Trulls och ”Lill-Lövis”

”Lill- Damma” Mattson var skyttekung hos Öster och allsvenskans främste målgörare tre år i rad under 70-talet.

 Hasse Rydéns morbror, är Österpappan Stig Svensson och Hasse är därmed kusin med Tommy Svensson. Lite stolthet går att finna när han nämner att han har den forne förbundskaptenens hela prissamling. Men det finns så oändligt mycket mera.

Här blandas Möregårdhs bordtennisracket från OS-finalen med Gustav V:s tennisracket när han invigde Växjö Idrottshall (Strandbjörkshallen) 1939 till Angelica Bengtssons brutna stav från VM i Doha 2019 och därtill ”Lill-Lövis” tävlingsdräkt som McLaren förare på 80-talet.

 Det är dessa fyra idrottsprylar som Hasse nämner med lite extra värme.

Kurre Hamrins specialdesignade vin har ingen framskjuten plats. den flaskan hittar vi bakom en gammal fotboll i läder med snörning från 50-talet. Hasse framhåller också bilden när kusin Tommy Svensson genomför slantsingling med Barcelonas Johan Cruyff vid en Europacupmatch.

Besöksantalet i Rydéns museum ökar för varje år i takt med att flera människor får kännedom om dess existens. Nu är han uppe i 2 600 gäster.

Många vill lyssna till denne fascinerande person som gärna berättar om bakgrunden till hur han började att bygga sin samling och hur han har kommit över alla rariteter. Han gör det engagerat och detaljerat – om tillkomsten av den exklusiva samlingen och hur han har kommit över sina historiska prylar. En redan stark och ivrig röst närmar sig falsettläge när han kommer upp i varv.

Stan borde inse värdet

Ännu har han inte lyckats att få stadens beslutsfattare att förstå PR-värdet av ett idrottsmuséum i Växjö. Det gamla mjöl- och tidningslagret förtjänar att ersättas. 

Det hjälper inte att pappa Rune var aktiv politiker en gång som ordförande i fritidsnämnden och riksdagsledamot, därtill speaker på Östers matcher under flera decennier

Hasse Rydén har en skiss på hur ett idrottshistoriskt centra borde se ut. På Vida Arena finns för övrigt en snygg publikplatåerna berättelsen om hur ishockeyn har vuxit i Kronobergs län och i Småland. Det består av ett unikt underlag och är mycket läsvärt. Mannen bakom detta är - , ja just det, Hasse Rydén. 

Curt Einarsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen