En sir, en lord och en shejk är störst
”The Times Power 100” tillkom sedan en bedömning hade skett över personerna inflytande på sporten, på bredden och inte minst publiken. Då framkom det resultatet ett Alex Ferguson, den intensivt tuggummituggande managern i Manchester United, påverkar mest och bäst.
Här är topp-10:
1. Sir Alex Ferguson
Manager, Manchester United.
2. Lord Sebastian Coe
Ordförande för LOCOG, organisationskommittén för London 2012.
3. Sheikh Mansour bin Zayad al Nahyan
Ägare av Premier League-klubben Manchester City.
4. Jeremy Darroch
Chef för Sky TV som sitter på topprättigheter inom bland annat fotboll, rugby, golf och tennis.
5. Dave Brailsford
Sportslig direktör för det brittiska cykellandslaget som tog åtta guldmedaljer under OS i Beijing.
6. Roman Abramovich
Ägare av Chelsea.
7. David Beckham
Fotbollspelare i AC Milan.
8. Fabio Capello
Engelsk förbundskapten.
9. Simon Fuller
Chef för managementbolaget 19 Entertainment.
10. Richard Scudamore
Chef för Premier League.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















