Intersport förlikas med Crocs
– Det råder ingen tvekan om att Crocs Cayman är en försäljningssuccé i Sverige. Intersport är en viktig kund för Crocs. Det känns därför mycket bra att vi nått en överenskommelse som innebär att Crocs kan utöka samarbetet med Intersport för att ytterligare utveckla försäljningen och kännedomen om Crocs, säger advokat Henrik Wistam, Crocs ombud i Sverige.
Det var på hösten 2007 som Crocs uppmärksammade och påtalade att Intersportbutikerna sålde skor som kan förväxlas med den populära skon Crocs Cayman. I juli 2008 lämnade Crocs in en stämningsansökan till Marknadsdomstolen som nu slutat med att förtagen nått en förlikning.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Pilarna flög inte Andreas ” Dirty Harry” Harryssons väg i åttondelsfinalen i dart-VM.
Världsfemman Jonny Clayton från Wales vände underläge till seger, 4-2 i set, i ett festklätt Alexandra Palace i norra London.
”Dirty Harry” kan åka hem till Gårdveda utanför Målilla i nord östra Småland 740 000 kronor rikare. Han arbetar nattskift på ett företag i Hultsfred som tillverkar fönsterbågar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















