Här råder ingen åldersrasism!

Han vet vad han vill, men så har han erfasrenhetsom få andra idrottsledare.81-årige Mats Grauers har styrt ishockeyn i Göteborg sedan 2011. Först som president, sedan som ordförande i Frölunda Hockey.

Nu har Mats prisats för sin gärning, och belönats med utmärkelsen ”Mest lovande över 60” i kategorin ledare. 

 Det är ”60plusbanken” som vill synliggöra erfarenhet, som en drivkraft för innovation, förändring och framtidstro.

På ålsys, d v s på läktaren när Frölunda spelar. Mats Grauers har plats på Scandinaviums läktare. Foto: Björn Larsson Rosvall / TT

 

Vid en gala på Rigoletto i Stockholm hyllades Mats, tillsammans med ytterligare fyra pristagare, Jan Scherman, kultur, Maj Lis Hellenius, hälsa, Sofie Nordström, entreprenör och Lars Lannfelt, forskning. Samtliga + 60.

-Som arbetande ordförande har Mats Grauers varit en central kraft i klubbens resa från kris till toppnivå med SM-guld både på herr och damsidan, heter det i juryns motivering.

60plusbanken vill visa att nytänkande, driv och utveckling inte är kopplat till en viss fas i livet, och hylla personer som fortsätter att göra skillnad långt efter 60.

I juryn för   ”Mest lovande över 60” ingår bland annat Ingmar Skoog, seniorforskare, Sofia Åhman, träningsexpert och Ameila Adamo, journalist.

-Det är alltid ett nöje att möta finalister och vinnare, som inte bara blickar tillbaka utan också fortsätter framåt med stor nyfikenhet, betonar Sandra Lillienberg på 60plusbanken.

Mats Grauers har en stark position i ligaorganisationen SHL. Han har höjt ett varningens finger inför framtiden och pekat på flera utmaningar, bland annat arenafrågan för storstadslagen. Han har väckt debatt med förslaget med att se över antal lag i SHL, han ser gärna färre antal lag, mot nuvarande 14.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny månmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla det ridsporten  . Men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsa under under det första året, med en ambitionen är långsikrtig. Därmed blir stiftelsen en huvudpartner för Svenska Ridsportförbundet i trygghetsfrågor.

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen