Fotbollens första fem proffsdomare
De slutar snart sina respektive jobb för att inleda en ny yrkeskarriär. Det är Svenska Fotbollförbundets domarbas, Bosse Karlsson, som har nominerat de fem i en unik satsning eftersom de är landets första proffsdomare.
Daniel Stålhammar är en av de utvalda och han tvekade aldrig även om han hävdar att han inte blir rik på att byta yrke.
– Nej, vi får inga drömlöner precis. Men det är helt acceptabla förutsättningar även ekonomiskt, annars hade man ju inte hoppat på det här, säger Lars Stålhammar till Helsingborgs Dagblad.
– Från och med årsskiftet är jag anställd av förbundet. Det ska bli väldigt spännande och något vi domare sett fram emot länge nu.
Lars Stålhammar behövde inte fundera särskilt länge innan han sa ja till förfrågan:
– Jag var tvungen att säga upp mig från mitt ordinarie arbete och det är klart att det är lite osäkert i dessa tider. Men det kändes ändå rätt och jag vet att jag skulle ha ångrat mig, om jag inte tagit chansen.
Projektet proffsdomare ska pågår i tre år varefter en utvärdering ska ske. Tanken är att totalt tio domare ska jobba heltid.
– Nu får jag för första gången chansen att förbereda mig på ett maximalt sätt. Men annars tror jag att säsongen får ungefär samma upplägg som tidigare, även om vi naturligtvis kan matchas hårdare nu när vi alltid ska vara tillgängliga, menar Lars Stålhammar.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















