Erik Strand tar över på RF
- Mitt intresse för idrotten och dess viktiga roll i samhället gör att det här uppdraget känns som en fantastisk möjlighet och utmaning. Idrottens möjligheter är oändliga när det gäller att bygga broar mellan människor, samtidigt som idrotten i sig bidrar till att få människor att må bra genom social samvaro och motion. Svensk idrott har en utvecklingskraft som jag vill vara en del av, säger Erik Strand.
Erik Strand är 58 år och bor i Trollbäcken, söder om Stockholm. Sedan en idrottslärarutbildning i unga år på Lillsveds Folkhögskola har idrotten alltid funnits nära såväl honom själv som övriga familjen. Som aktiv idrottsförälder till fyra barn i åldrarna 10 till 26 år har uppdragen inom idrotten varit många. Gymnastik, fotboll, handboll, bandy och alpin skidåkning är exempel på idrotter han själv ägnat sig åt och varit ledare inom. Idag är han ordförande i Haninge Golfklubb.
Erik Strand kommer närmast från VD-posten på ögonlaserföretaget Memira. Han har tidigare även haft uppdrag som VD och koncernchef på bemanningsföretaget Poolia, vice koncernchef på SAS och VD på Ticket Resebyrå, ett företag han var med och startade och börsintroducerade under 90-talet.
- Intresset för tjänsten som generalsekreterare har varit stort. Vi är mycket glada över att Erik Strand blir vår nya generalsekreterare och jag är övertygad om att han är rätt person att leda arbetet med både de möjligheter och utmaningar vi står inför. Jag och övriga i styrelsen ser fram emot samarbetet, säger Karin Mattsson Weijber, ordförande i Riksidrottsförbundet och den som lett rekryteringsgruppens arbete.
- Från SISU Idrottsutbildarnas sida har vi förhoppningar om att Erik Strand kommer ha stor betydelse för vårt uppdrag. Vi värdesätter hans inställning till utbildning, utveckling och idrottens viktiga roll i samhället. Erik Strand har ett ledarskap baserat på värderingar som harmoniserar med det vi förväntar oss av en bra ledare, säger Pia Zätterström, ordförande i SISU Idrottsutbildarna och medlem i rekryteringsgruppen.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















Ove (inte verifierad)
tors, 2009-07-16 12:51
1. Grattis Idrotten
Erik Strand är en mycket bra och trevlig person - rätt man på rätt plats. heja Erik!