Här öppnas möjligheter för idrotten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Från och med i år har svenska företag, likväl som företag i samtliga övriga EU-länder, nya direktiv att förhålla sig till. Det är CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) som blivit en ny del av företagens vardag genom beslut i EU-parlamentet. Låter det spännande? Nja, men vi tror faktiskt att detta kan öka betydelsen av vårt område väsentligt, både på företagssidan och bland de verksamheter  som idrott, till samarbeta med näringslivet.

Hur omdiskuterade är inte dessa banderoller eller cepor. Värdet av den s k reklamen finns det åtskilliga uppfattningar om...

CSRD må ha sprungit om sponsringen i antalet diskussioner på ägar- och ledningsgruppsnivå, men arbetet med de nya direktiven kommer rimligen också att leda till att era sponsorsamarbeten får en ännu viktigare roll i strävan att nå företagens uppsatta mål – och för att påverka samhället och miljön i stort.

Vi noterar att det pågår en febril aktivitet kring det nya heta området CSRD i näringslivets styrelserum just nu. Mailkorgen fylls samtidigt av inbjudningar till utbildningar och seminarier som ska förklara hur vi bäst hanterar de nya rapporteringskraven. Vi ser artiklar i såväl dagspress som affärspress.

Läs på om beteenden

Kanske diskuteras det även i dina korridorer?De nya direktiven innebär att företag ska samla in och rapportera mer omfattande information än tidigare om hela sitt hållbarhetsarbete. Syftet är att göra informationen mer transparent och jämförbar, då EU sett att just hållbarhet är en viktig faktor i konkurrensen med andra marknader. Hållbarhetsområdet värderas högt av kunder, medarbetare, aktieägare och andra intressenter.

Direktiven kommer att omfatta företag av olika storleksgrad med start i olika omgångar. Först ut nu är företag med fler än 500 anställda och börsnoterade bolag, dvs många av er läsare. Därefter följer mindre bolag i fallande grad i olika steg. Oavsett bolagsstorlek bedömer vi att detta kommer vara en viktig faktor för samtliga bolag som vill vara valbara på en konkurrensutsatt marknad, då rapporteringen också omfattar tredje led.

Nya möjligheter för dig med mandat över företagets sponsring

Utifrån det vi hör, pratas det mer om CSRD än om sponsring och varumärkessamarbeten i ledningsgrupperna på landets företag just nu. Tråkigt och orättvist kan vi tycka, att styrelser och andra inte redan har förstått vilken kraft våra områden har, och vilken vikt de skulle kunna ha. Men också – utmärkt så!

Se nu till att gripa tillfället att åter förklara internt hur metoden sponsring fungerar och vad era samarbeten kan tillföra till dessa viktiga och nu än mer aktuella frågor.CSRD-områdets innehåll i sig är egentligen inte väsensskilt från de hållbarhetssatsningar som de flesta företag ändå redan idag ägnar sig åt.

Omfattande krav

Det handlar om ESG (Environmental, Social & Governance). MEN de nya direktiven medför mer omfattande krav, utgör ett förtydligande genom sin nya rapporteringsstandard, och kommer förhoppningsvis leda till att det görs mer – fler initiativ med bättre utfall.

Det här med vittgående rapportering låter kanske lite besvärligt, men vi ser att detta är en enorm chans för alla de sponsringschefer, hållbarhetsansvariga, HR-direktörer, marknads- och kommunikationsutförare som vi har kontakt med. Ni är de nya hjältarna! Att företagen idag behöver redovisa arbetet än tydligare, kan vara ett sätt att öka betydelsen av vårt område, att hamna högre upp på dagordningen, att ta initiativet internt. För ni arbetar redan med aktiviteter som görs inom aktuella områden och som påverkar såväl verksamheten som dess omgivning.Med samarbeten som utförs på rätt sätt, sitter ni på en hel del verktyg och fakta för att uppnå de mål företagen som helhet har. Ta t ex elnätsbolaget Ellevios arbete med gaming-communityn Female Legends för tjejer och ickebinära. Genom samarbetet har hela Ellevio genom sin samarbetspartner fått nya insikter och metoder som gjort att de transformerat (!) sitt interna arbete kring jämställdhet och inkluderingsfrågor. Eller Skandia och deras stiftelse Idéer för Livets långa arbete för att stärka förutsättningarna för landets ungdomar. Ett arbete som dels renderat lägre skadeutbetalningar på den tiden man var ett sakförsäkringsbolag. Och dels idag bygger starkare människor och samhällen, vilket passar väl in i verksamheten som en bank och livförsäkringsbolag. Vi tror helt enkelt att många av er läsare redan behärskar de verktyg och mekanismer som kan hjälpa era arbetsgivare att stå starkare i den alltmer strikta bedömningen.

Det kommer vara av yttersta vikt att kunna formulera motiven till varför ni ingår era partnerskap och beskriva vad ni syftar till att åstadkomma inom respektive samarbete, och det menar vi endast är av godo. Så nu gäller det att kommunicera detta internt och visa att ni redan förfogar över innehåll som berörda på företaget behöver. Kanske kan det t o m bli tal om att skala upp investeringarna inom era sponsrings- och samhällsaktiviteter? Det är ju lättare att utveckla det ni redan gör än att starta på helt ny kula.

Rättighetsinnehavarna  angelägna

Även för alla organisationer på den s k rättighetssidan, alla ni med ett intressant innehåll med någon form av ”högre syfte” oavsett område, kan detta betyda helt nya affärer och partners. Det kan handla om ideella organisationer med betydelsefullt arbete inom den sociala sektorn, som Friends, BRIS, Attention, Unicef, Hjärnfonden eller Mentor. Det kan också handla om landets alla museer med sina folkbildande och demokratiska värden, scenkonst som för ut idéer och ifrågasätter, den digitala spelvärlden som inkluderar och engagerar. Eller idrotten som bjuder in till gräsrotsaktiviteter, jämställdhetsprojekt, eller ser till att få människor i rörelse.

Så många exempel och ämnen att kroka arm med partners kring. Hur kan ni nu möta näringslivets behov av att åstadkomma positiv skillnad i hållbarhetshänseende? Det krävs nog att ni ser över kärnan i er verksamhet, vad er verksamhet står för. Det är viktigt att företagen lätt förstår vad ni kan tillföra till deras verksamhet för att fylla denna med innehåll. Den som förmår att paketera sitt innehåll med de nya rapporteringskraven i åtanke kommer att ha en fördel. Och detta ligger ju ändå i linje med vad ni själva vill uppnå.

 Vi tror med andra ord att även om CSRD tar det mesta fokuset just nu, så har även sponsringens rollinnehavare allt att vinna på utvecklingen som sker - såväl företagen som genom sitt partnerskap kan påverka omvärlden, organisationerna som genom samarbeten kan sprida sitt viktiga innehåll bredare, och inte minst målgrupperna; omgivningen och samhället som får ta del av utvecklingen kring angelägna frågor.

 Vissa kallar CSRD för en djungel, eller rent av ”en tsunami av nya regler”, men till skillnad från de många kollegor som just nu förmodligen djupdyker i rapporteringsverktygen, kan du som läser detta ägna dig åt det som är roligt inom detta område – att samarbeta och åstadkomma verklig positiv skillnad!

 

 

 

Fakta: Läs vår helt färska trendspaning här eller via Tangos hemsida, https://tangobrandalliance.se/.

Mirelle Andreasson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen  hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår