En miljardär tackar för sig

Mats Sundin debuterade för Quebec Nordiques som 19-åring i början av säsongen 1990/1991 och har sedan gjort 18,5 år i NHL. Men nu är det slut. Han lutar sig tillbaka, med en förmögenhet som torde överstiga en miljard. Därtill har han ett magnifikt reklamkontrakt med PokerStars.

- Beslutet har vuxit fram. Känner att kroppen säger ifrån och att jag inte orkar ladda om på samma sätt som tidigare. I kroppen och själen känns det skönt, sa Mats vid onsdagens presskonferens.

Han staplar meriter på varandra. Tre VM-guld, ett OS-guld, ett SM-guld, 1 300 NHL-matcher, och därtill så många rekord i NHL att han säkert har tappat räkningen.

Oräkneliga rekord

Av den pojken som föddes 13 februari 1971 i Bromma, Stockholms län, växte upp i Sollentuna, blev det en särklassig ishockeyspelare som inom loppet av några månader gifter sig, tar beslutet att sluta som aktiv och flyttar hem till Sverige.

Vad han ska göra, i den mån han behöver anstränga sig, vet han inte ännu. Reklamuppdragen har varit sparsamma.

- Han gjorde ett jobb för Brothers till jul och skänkte hela arvodet till välgörande ändamål, berättar Claes Elefalk, Mats agent sedan 13 år tillbaka.

- Sedan sa han ja till PokerStars, där en två-årig uppgörelse gäller. Han spelar själv och har lovat att allt han vinner går till välgörande ändamål. Och det skulle inte förvåna om han skänker delar eller rentav hela arvodet även här.

Förmögen

Mats Sundin har ett guldkontrakt med PokerStars.

- Det är det största reklamavtal som har skrivits med en idrottsman i Norden, avslöjar Elefalk utan att berätta om beloppets storlek.
Mats Sundin är en mycket förmögen 38-åring. I snitt har han tjänat uppemot 70 miljoner per säsong i NHL. Och med 18 år bakom sig innebär det totalt ca 1,2 miljarder.
Vid onsdagens presskonferens delade Mats Sundin ut ett öppet brev om tankarna bakom beslutet att säga stopp. Han satt uppe på natten innan och skrev brevet.

Mats avskedsbrev

Här är det i sin helhet:

Ett brev till alla fans
Ishockeyn är som ett drama utan manuskript. Ett envig i ett känslomässigt kaos där varje byte har sitt eget liv. Manuskriptet skrivs under spelets gång och när alla gör ett bra jobb är slutet alltid lika ovisst.
Detta är för mig tjusningen med hockey.
Det känns tråkigt att i dag berätta för er att min karriär som professionell ishockeyspelare är över.
Min karriär inom den sport som jag älskat och älskar, som har gett mig så mycket, format mitt liv, även det liv jag har nu framför mig.
Jag har fått vara med om en resa både sportsligt och mänskligt och som jag inte kan sammanfatta i några få meningar.
Skulle jag få välja skulle jag fortsätta spela ishockey på elitnivå tills jag blir 65 år och pensionär, tyvärr så blir du pensionär i ishockey betydligt tidigare än så…
När jag som barn började med ishockey så drömde jag som så många andra om att bli en berömd spelare.
Att en gång bli så bra att jag kunde ta en plats i Tre Kronor och NHL.
Det var en pojkdröm som för mig gick i uppfyllelse.
Nu när karriären är över kan jag fortfarande överraskas av glädjen att plötsligt inse att jag har förverkligat min dröm!
Jag står i evig tacksamhetsskuld till alla hockey fans. Människor som följt och stöttat mig under hela min karriär, utan er hade jag aldrig stått här idag! Mina fantastiska föräldrar samt nära och kära.
Särskilt tack till Toronto där jag spenderat 13 år av min karriär.
Toronto är och kommer alltid att vara mitt andra hem.
Alla svenska och kanadensiska fans utan vilkas stöd mitt hockeyliv hade varit meningslöst. Ni har betytt mer än vad ett vanligt tack kan uttrycka.
Nu när jag blivit äldre och karriären går mot sitt slut ser man saker på nya sätt. Sporten får en lite annorlunda betydelse, som ung värderade jag alltid slutmålet högst, som äldre uppskattar jag kanske resan dit mer.
Sollentuna HC, Dif, Quebec Nordiques, Toronto Maple Leafs och Vancouver Canucks är alla organisationer som jag vill tacka för att de gett mig en chans att spela ishockey – att jag fått haft min passion som yrke.
Men livet som professionell ishockeyspelare har även ett vardagligt slit med stor psykisk och fysisk påfrestning, långa resor med mycket tid borta från familj, nära och kära. Något jag nu ser fram emot att ta igen.
Jag ser fram emot nya utmaningar!
TACK ALLA!
Mats Sundin


SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen