Hemligt avtal löste Erik Hamrén

10,2 miljoner var utgångsbudet, eller säg skrämselbudet, men slutligen gav sig norrmännen utan att det framkom hur mycket Svenska Fotbollsförbundet betalade för att få tillgång till Erik Hamrén direkt. Nu är han svensk förbundskapten.

När parterna enades kallades till en snabb presskonferens där bara norsk press var närvarande:

- Vi ville primärt förlänga kontraktet med Erik Hamrén, men kom överens om en kompensation för att han lämnar oss innan kontraktstiden har gått ut, sa Rosenborgs styrelseordförande, Terje Svendsen, om uppgörelsen som han ville hålla hemlig.

- Vi har förhandlat med både det svenska förbundet och Erik i dag, och blev eniga om den här lösningen, fortsatte Svendsen.

En lättad Lagrell

Erik Hamrén tillträder med omedelbar verkan och både tar ut och presenterar landslagstruppen på fredag och sedan leder laget mot Italien den 18 november.

Lars-Åke Lagrell, ordförande i Svenska Fotbollsförbundet, är både lättad och nöjd över att det ändå blev en snabb lösning. Han är övertygad om att lösningen med två arbetsgivare under ett antal månader ska fungera.

- Jadå, av två skäl. Det ena är att vi inte har några tävlingsmatcher under våren och när vi kommer in i perioden med tävlingsmatcher är Erik enbart i Sverige. Det andra är att Erik så gärna ville bli förbundskapten, det får man aldrig underskatta, sa Lagrell som på onsdagskvällen besökte Rom i ett Uefa-uppdrag.

Vill inte stoppa honom

Varför blev det Erik Hamrén?

- Hans resultat talar väl för sig själv. Han var duktig i både AIK och Örgryte i Sverige, han är allmänt både omtyckt och respekterad i den svenska fotbollen, han blev sedan dansk mästare med Ålborg. Nu norsk mästare med Rosenborg och han är inte heller lastgammal. Vi har hittat en lösning som lovar gott för inte bara ett år utan för de närmaste åren.

Just Erik Hamréns egen vilja och påstötningar på Rosenborg har varit avgörande i upplösningen. Norrmännen såg ingen chans att vägra svensken det jobb han så hett eftertraktade.

Alltså, Erik Hamrén blir ny förbundskapten för fotbollslandslaget med omedelbar verkan samtidigt som han stannar som klubbtränare för Rosenborgs BK fram till 31 augusti 2010.

Hamréns stora dröm

- En optimal dröm för mig att få vara med på båda de här sakerna, säger Erik Hamrén enligt  Trondheimstidningen Adresseavisen.

- Att få vara förbundskapten för sitt land är har varit en stor dröm för mig, och jag är mycket tacksam för att Rosenborg ger mig möjligheten. Samtidigt glädjer jag mig åt att få jobba med Skandinaviens bästa lag även 2010, säger Hamrén.

Det är också uppenbart att den dagen Rosenborg hittar en ny tränare är Hamrén fri att gå. Med den klausulen i avtalet är det ingen vågad gissning att tro på en övergångssumma på mellan tre och fyra miljoner.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen