Anja Gatu Sydsvenskans nya sportchef

Sydsvenska Dagbladet gör förändringar på sportredaktionen. Anja Gatu lämnar rollen som förstakrönikör och blir sportchef medan Max Wiman gör motsatt skifte. 27-åriga Arja Gatu har gjort snabba skiften. Från vikarie på sporten 2006, krönikör från 2007 och nu ansvarig på sportredaktionen.

- Jag är väldigt nyfiken på vad man kan göra med sportjournalistiken. När vi har diskuterat hur tjänsten ska se ut har det handlat mycket om ett förnyelsearbete, och det är ett arbete som redan har inletts.

- Jag tror att vi kan bli mycket nördigare, erbjuda ett köttigare material. Jag tror på att vi ska sikta in oss på nördarna, men samtidigt lyfta det alla kan vara intresserade av. Ta vår serie om könsöverskridare inom idrotten, eller alla intressanta personporträtt man kan göra. Det går att vara nördig och väldigt bred samtidigt, s’ger hon i en inervju i Sydsvenskan.

- Inom sportjournalistiken kan man skriva om allt. Jag vill att vi ska diskutera de bredare samhällsfrågorna, speglade genom idrotten. Ingen som känner mig blir förvånad när jag säger så. Ett ämne vi ofta missar är idrottspolitiken - vi har en idrottsvetenskaplig institution på Malmö högskola som vi knappt bevakar. Sedan vill jag att vi blir ännu bättre på att bevaka Malmö FF. MFF dominerar i vår bevakning, men jag vill att vi ska bli ännu mer dominanta på MFF.

Hon vill inte sluta helt med att skriva krönikor.
- Men det blir betydligt färre än hittills. Det är inte bara jag som kan eller ska skriva kommenterande material. Så har vi det redan idag.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen