Magnus Norman satsar på ny karriär
Efter två år går Robin Söderling och tränaren Magnus Norman åt skilda håll. ”Vi skiljs som vänner”, betonar Söderling sedan nyheten hade spräckts på onsdagen.
Dubbel affärsidé
Samtidigt tillkännages hur de fyra tennispolarna bildar bolaget Good to Great. Affärsidén är dubbel. Magnus Norman blir ansvarig för etableringen av det som beskrivs som norra Europas ledande tenniscenter för utveckling av tennisspelare.
Good to Great ska också verka inom sponsring och konceptualisering för företag, med Mikael Tillström och Nicklas Kulti som ansvariga medan Thomas Enqvist har att tänka på rollen som förbundskapten. Men han är också utpekad som Robin Söderlings nye tränare.
Intill Globen är det tänkt att tennisakademin ska uppstå.
Ska också hjälpa klubbar
- Det skall bli spännande att vara med och bygga upp ett helt nytt och unikt koncept ihop med mina före detta tenniskompisar, säger Magnus Norman.
- Detta har aldrig gjorts inom tennis tidigare och vi har bestämt oss för att kavla upp ärmarna för att få tillbaka svensk tennis till den absoluta världstoppen.
Good to Great vill också hjälpa klubbar, förbund och privatpersoner med sin tennissatsning utifrån en mobil akademi.
Det här innebär att Magnus Norman inte kan färdas världen över tillsammans med Robin Söderling.
Två år av samarbete har inneburit att Söderling har avancerat från 35:a till femma på rankingen.
Själv var Magnus Norman som bäst rankad som världstvåa.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja


















