Handbollsentusiast hyr en Finlandsfärja

Handbolls-VM är höjdpunkten för sportens vänner. En av dem som formligen älskar sin sport är stockholmaren Stefan Högquist. Hans senaste projekt är Handbollskryssningen i vår när han hyr en Finlandsfärja och lockar sportens entusiaster.

Han är övertygad om att handbollen kan växa och få både fler utövare och fler åskådare. Och han är väl medveten om att antalet sponsorer måste öka avsevärt.

Fick fart på ett bolag

- Vi måste få mycket mera uppmärksamhet. Därför kommer VM perfekt. Med all bevakning från media och inte minst alla matcher i TV är jag övertygad om att fler människor kommer upptäcka tjusningen med sporten, säger Stefan ”Höken” Högquist.

Han jobbar heltid som PR-man i Stockholms Elithandboll. Han fick veta att det fanns ett avsomnat bolag med just det namnet och en verksamhetsplan bestående av PR, event och marknadsföring. Stefan stämde träff med gamla företrädare och då visade det sig att det fanns en kassa med ett antal tusen kronor.

Stefan Högquist lyckades också med konststycket att få de flesta föreningar i Stockholm att gå samman. Det innebär att Djurgården, Hammarby, Skuru, Spårvägen, Tyresö, Tumba, Rimbo, Skånela och Nacka är delägare och nu verkar tillsammans för att få fart på intresset.

Tappat 35 procent seriespelande lag

- I dag har ju sporten en stark dragning åt sydväst. Det måste vi ändra på och gör vi inte det gemensamt är faran att handbollen blir ännu mindre i huvudstan.

- Vi har tappat 35 procent av seriespelande lag, det oroar givetvis.

”Höken” känner alla, som han själv säger, och syftar främst på alla inom sporten, och det är en respektlös och entusiastisk person som kan tala för varan.

- Jag kände mig kallad, helt enkelt.

Ett bra startkapital

På tre månader lyckades han få in en halv miljoner kronor genom att uppvakta sponsorer och andra partners. Ett bra startkapital och ett sätt att jobba ihop sin egen lön.

Nu går han vidare och har startat projektet Handbollskryssningen. Han har hyrt en egen Finlandsfärja den 19-20 maj.

- Det här är precis vad vi behöver. Vi måste komma samman och känna att vi är rätt många som vill att sporten ska bli ännu större.

Han har hopp om att 2 200 personer ska följa med.

- Man måste sikta högt och intresset är stort. Vi har ett bra program som lockar många.

Mässa och föreläsningar

Han har bjudit in företag som får mässytor, han har klart med en rad föreläsare och anmälningarna tilltar och han ser hur allt frågar om hur man anmäler sig.

- 1 000 biljetter är sålda. Det här ska vi gå iland med, fastslår han.

Onekligen är det en tuff uppgift han har antagit, den gamle linjespringaren som har spelat elitseriekval som största merit.

Ett digert seminarieprogram med Henrik Johnsson som moderator och föreläsare som förre förbundskaptenen Bengt Johansson, pedagogen Anders Lundin med flera samt en duell om sport och handboll mellan Niklas Wikegård och Tomas Axnér ska attrahera.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen.  Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.

Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.

Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.