Masters värvar golfartist
Den vänsterspelande 32-åringen från Florida är en av de mest långtslående, populära och publikdragande spelarna på den amerikanska touren. Han spelade i USA:s Ryder Cup-lag 2010 och är just nu (mars 2011) rankade på 15:e plats i världen.
Längtar till Bro Hof
- Jag har alltid velat komma till Sverige och jag har hört så många bra saker om Stockholm och banan på Bro Hof Slott. Det ska bli spännande att få spela där, säger han.
Gerry ”Bubba” Watson är född i Bagdad - dock inte i Iraks huvudstad, utan i den lilla orten med samma namn i Floridas nordvästra hörn. Han spelade College-golf i Alabama och därefter (2000/2001) på University of Georgia.
Watson blev proffs 2003 och spelade ett par år på den nationella touren i USA. 2005 slutade han på 21:a plats och lyckades därmed, som sista man, kvala in till 2006-års PGA Tour.
Ett snitt på 292,2 meter
Hans första år på PGA-touren slutade med en 90:e plats. Men det fanns en lista han toppade, nämligen längsta snittet med drivern; 319,6 yards eller 292,2 meter. Därmed är det stor chans att han kommer att trivas på Bro Hofs långa bana.
Hans längsta drive hittills på PGA-touren slog han under Sony Open på Hawaii 2010. Den mätte 380 meter.
2010 var Bubba Watson ytterligt nära en majortitel. I PGA Championship på Whistling Straits, Wisconsin blev det tre håls särspel mot tyske Martin Kaymer. Bubba Watson började bäst och ledde efter första särspelshålet. Men tysken kom igen och efter tre hål var han ett slag bättre och matchen var över.
Festliga kortfilmer
Bubba Watson är en oerhört lättsam och öppen person inte minst tack vare festliga kortfilmer om sig själv som han lägger upp på Youtube, där han tipsar om olika golftricks.
Förutom humorfilmerna på Youtube så är han spännande och populär att följa på twitter (twitter.com/bubbawatson).
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















