Motbjudande besked för Stenbeck

De är kompisar sedan flera år och det som först såg självklart har nu avslutats med ett ”nej, tack”. Mike Helberg blir inte Hugo Stenbecks handplockade man när satsningen i Malmö Redhawks ska inledas. Säkert en svårsmält motgång för Stenbeck.

Mike Helber nobbar Malmö Redhawks och stannar i Linköpings HC.

- Jag är lite närmare SM-tecknet i Linköping än i Malmö, säger Mike Helber till Sydsvenskan.

"Bäst för mig och familjen"

Han förtydligar i lokaltidningen ÖC:

- Det är bästa beslutet för mig och min familj. Jag är stolt över det jobb jag har och vill fortsätta med det, säger han.
Mike Helber och Hugo Stenbeck blev kompisar för flera år sedan och deras relation ledde till en finansiering av spelarköp i östgötaklubben. De har också behållit kontakten och efter avslöjandet att Hugo Stenbeck skulle satsa i Malmö Redhawks framstod Mike Helber som det självklara valet som ny sportchef.

- I ungefär 30 dagar har jag fört en dialog och diskussion med Hugo. I går fattade jag och min fru beslutet att stanna i Linköping. Men jag önskar Malmö och Hugo all lycka i framtiden, säger Mike Helber.

Helber såg möjigheterna

Hugo Stenbeck erbjöd Mike Helber jobbet. Och han var lockad, Helber insåg potentialen med Stenbecks stöd, Malmö som en växande region och uppgiften att skapa något beständigt. Hur nära var han en flytt?

- Jag vill inte kommentera det. Det kan bara tolkas fel. Men jag önskar Malmö och Hugo all lycka i framtiden.

- Jag har varit ärlig hela tiden, diskuterat mycket med familjen, med min chef (LHC-ordföranden Christer Mård) och med Hugo.

Guldet närmare i Linköping

- Känslan är att det fortfarande finns en hel del kvar att göra i Linköping. Nu blir det slutspel för åttonde året i rad, men vi har inte nått hela vägen än. Jag känner mig närmare guldet här än någon annanstans, säger Mike Helber.

Andra förutsättningar råder i Malmö Redhawks, i synnerhet när stjärnan, Carl Söderberg, är på väg till – Linköpings HC. Hans beslut väntas bli offentligt endera dagen.

Dessutom misslyckades laget att nå playoff i allsvenskan.

Nog har Hugo Stenbeck en del att göra.

Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa. 

Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats. 

Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.

8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

En prenumerant i handbollsklubben vann 100 000 på senaste dragningen i JOYNA, ett digitalt lotteri från ideella Folkspel. Samtidigt fick Rimbo HK, som sålde lotten, samma summa.

– Ett oerhört viktigt tillskott till vår verksamhet, säger styrelsemedlem Therese Hurtig.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.