18 år, världsstjärna och egenföretagare
Sarah Sjöström blir 19 år i augusti och växer i många bemärkelser.
Inte nog med att simningens största sponsorföretag som Visa och Arena har skrivit nya kontrakt med henne, nu inleder hon en annan kamp.
De triggar varandra
I skummet efter Therese Alshammars framfart har Sarah Sjöström tagit för sig och i dag hotar hon ”Tessan”. Hon utmanar senaste Bragdmedaljören. En kamp lite i det tysta, men onekligen triggas de och inser hur uppgörelsen kommer i OS.
Det skiljer 16 år dem emellan. Sarah född 1993, ”Tessan” 1977.
Två svenska guldhopp i en strid inte bara mot konkurrenter utan också mot varandra.
Medan ”Tessan” laddar i Australien föredrar Sarah att träna mera på hemmaplan.
"Blött i håret dygnet runt"
Efter en kortare viloperiod över helgerna tar hon fart igen.
- Nu känner jag att det är dags att komma tillbaka till de vanliga rutinerna då jag har blött hår dygnet runt…
Hon har låtit tatuera sig och berättar själv på sin blogg:
”Har tatuerat mig lite på underarmen! Love it!”
Tatuerat OS-ringarna
- OS-ringarna tatuerar många som har varit med på ett OS! Jag var med på OS i Peking och har velat tatuera os ringarna efter det! Det var 3.5 år sen. Det är med andra ord genomtänkt, skämtar hon.
”Sen blev den även en svensk örlogsflagga under OS-ringarna eftersom att den är så sjukt snygg!”, skriver hon som ett tillägg på bloggen.
Hon vet att många människor har olika åsikter om att ha konst på kroppen.
- Jag tycker att det är sjukt snyggt. Llite galet, inte tråkigt utan speciellt. Detta är absolut inte min sista tatuering.
På bloggen sammanfattar hon också 2011, ett händelserikt år på många sätt.
Toppade med världsårsbästa
Sarah Sjöström blev en världsstjärna även om hon slog igenom redan som 14-åring när hon vann EM-guld på 100 meter fjärrsim.
Hon har stadigt utvecklats och ideligen erövrat medaljer på internationella mästerskap samtidigt som hon har sänkt sina personbästa på alla distanser. Hon stod för en strålande avslutning på säsongen med världsårsbästa på 100 m fritt. 53,05 innebar den sjätte bästa tiden någonsin.
Bakom ligger träning i massor och lika mycket entusiasm för annars skulle hon inte orka.
Fyra timmar i vattnet varje dag
Tänk er själva, fyra timmar i simbassängen, med så många längder att det är svårt att hålla räkningen. Varje dag, varje vecka, varje månad – hur räcker motivationen?
- Med att se sig själv på OS-pallen, skrattar Sarah Sjöström.
Hon älskar det hon håller på med.
- Det där med att vara i vatten så länge blir en vanesak. Jag fokuserar på tekniken och andningen. Försöker vara skärpt och göra båda delarna så bra som möjligt. Här finns massor av tid att tjäna.
- Men visst, man är som i en bubbla under tiden i vattnet. Det går ju inte att prata med någon...
"Jag kan fightas om OS-medaljer"
Hon simmar cirka fem mil i veckan, till det kommer alla timmar med träning för styrkan, bålen och stabilitet.
OS lockar henne enormt. Hon besökte OS-anläggningarna för en tid sedan och kunde redan då känna ett litet pirr.

- Helt klart, jag kan fightas om medaljerna, säger hon utan att tveka, tio år efter det att hon började med simning, övertalad av en kompis.
Sarah Sjöström har egentligen ett och ett halvt år kvar på gymnasiet, där hon pluggar medieprogrammet på Fredrika Bremergymnasiet i Haninge. Men även om lärarna försöker hjälpa till via distansutbildning är det andra distanser som tar mest tid.
Dubbla sponsorklipp
Hon har fått reservera allt mera tid för sina sponsorer.
För drygt ett år sedan vände sig pappa Göran till Wagnsson Sports & Entertainment och fick Martin Klette som agent.
Så långt hade pengar från SOK och lokala sponsorer hjälpt Sarah Sjöström inför alla resor, träningar och tävlingar världen över.
Nu bildades bolaget Sarah Sjöström Promotion AB och sedan dess har farten ökat både i bassängen och i företaget.
En av 20 världsatleter
Under 2011 har Sarah skrivit på nya kontrakt med två av simvärldens största sponsorföretag.
Hon ingår i Team Visa Europe, bestående av 20 idrottare från tio europeiska länder, och är därmed lagkompis med Michael Phelps. Sarah är den enda idrottaren som representerar Sverige.
- Det är riktigt stort. Visa är en av huvudsponsorerna till IOK och det är roligt för Sarah att få det här erkännandet, säger Martin Klette.
Reklamjobb i London
Idrottarna i Team Visa kommer att synas i Visa Europes marknadsföringskampanjer och även vara del av lokala marknadsinsatser.
Vid en stor fotosession i London träffades alla atleterna nyligen.
- En ny upplevelse. Det var ett stort pådrag, vi fotades och filmades i flera timmar, med en massa människor bakom kamerorna, med smink, strålkastare och omtagningar.
Arena förlängde kontrakt
Sarah Sjöström har också förlängt samarbetet med det italienska världsledande simklädesföretaget Arena. Avtalet sträcker sig över två år och börjar gälla den 1 januari 2012.
I och med avtalet blir Sarah Sjöström en del av Arenas ”Elite Team” vilket även består av världsstjärnor som Francesca Halsall och Ranomi Kromowidjojo.
- Jag är jätteglad över att Arena tror på mig och vill att jag är med i deras team, säger en stolt Sarah.
Allt större pengar för de bästa
- Arena visar genom avtalet att man satsar fullt ut på Sarah och hon blir en av deras bäst betalda simmare, säger Martin Klette.
Som en konsekvens har hon besökt företaget i Tolentino utanför Ancona i Italien och sett hur tillverkningen av baddäkter går till.
Affärsavtalen är hemliga, men pengarna har vuxit inom simningen och exempelvis ingick en check om 1 miljon kronor när Therese Alshammar vann Världscupen 2011. Därtill kommer reklamkontrakten för de största stjärnorna.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Henrik Cleverdal (inte verifierad)
tors, 2012-01-05 09:37
1. Kul för simningen
Sarah är en fantastiskt duktig idrottare och det är roligt att hon uppmärksammas och att hon får stöd i sin satsning på simningen.EvaMarie Törnström (inte verifierad)
tors, 2012-01-05 12:41
2. Härligt att simmare uppmärksammas
Instämmer med Henrik i att det är väldigt roligt när duktiga individuella idrottare som exempelvis Sarah Sjöström uppmärksammas. Ser man exempelvis till USA har toppsimmarna stjärnstatus. Kanske börjar det nu bli dags för simningen att få ett genombrott och ökat allmänintresse Sverige?