13 minuter med en öppen Zlatan

Han lommade in, tittade lite förstrött på de som han emellanåt kan vara så sur på. Men den här gången var Zlatan Ibrahimovic på ett strålande humör, med något undantag, och pratade bl a om pengar som kanske aldrig förr.
I fokus som så många gånger förr. Det märks så väl att Zlatan Ibrahimovic ha stor vana vid presskonferenser. Foto: Anders Wiklund, Scanpix

 

Först handlade presskonferensen om bara fotboll.

Makedonen, jo, laget, ofta med betoning på laget, hade gjort det riktigt bra, tyckte han.

1-0 var knappt, men Zlatan men laget hade skapat 20 chanser och hade tio skott på mål, och det är riktigt bra i en träningsmatch.

Han glider undan

På frågan om han föredrar Johan Elmander eller Ola Toivonen svarade han:

"Det funkar bra med båda två, även om de är olika, det handlar om vem som får spela och vilken taktik Erik (Hamrén) väljer."

Österrike på bortaplan i VM-kvalet på fredag kväll, då?

"Vore skönt med två vinster inför semestern, tyskarna är favoriter och kan vi kriga för en andraplats behöver vi tre poäng mot Österrike."

"Kan inte bara titta på Zlatan"

Han kommenterade det faktum att Sverige gör färre mål än i höstas med att ”det kommer och går”. Han berömde Alexander Kacaniklic ”vi har inte haft en sådan spelare på länge som är vänsterfotad, håller sig på kanten och kan göra mål.” Han hade en klar uppfattning om säkerheten på arenorna:

”Även om Zlatan är på plan så ska man inte kolla på honom. Varje vakt måste vara på sin vakt och göra sitt jobb  precis som jag gör på planen. Men det var inte så att jag kände mig hotad, det var ingen katastrof, men de ska inte kunna springa in."

Två sidor av Zlatan. När leendet är maximalt och när den där blicken borrar in i någon annan. Foto: Anders Wiklund, Scanpix

Och så var det då frågan om han blivit mer mogen.

"Jag har alltid snackat om laget, det är bara tidningar som byggt upp mig som ego, oslipad och bad boy. Nu är det annorlunda, vet inte varför. Jag har alltid spelat för laget. Du lär dig, du lär dig något nytt."

Så rutinerad vid sådana här stunder

Hans vana från sådana här stunder med en hord av journalister, fotografernas smatter med kamerorna och att vara i centrum har han upplevt åtskilliga gånger.

Rutinen framkommer här såväl som på planen.

Skillnaden må möjligen bestå av att han riktar blicken någon annanstans när han inte är på bästa humör medan han som nu tittar på personen, svarar, gärna lägger till en kommentar och sedan ser ett slut på ämnet genom att rikta ett avväpnande leende för att skapa väg för en ny fråga, helst om något annat.

Han kan inte heller låta bli att lägga ut lite gliringar här och där.

Det är också ett tecken på att han trivs.

Han vill ha lite skoj, sådana här tillställningar har han upplevt lite väl många gånger, 31 år som han är.

Öppen om pengarna

Därpå gled snacket in på pengar.

Och Zlatan svarade öppet och överraskande utförligt.

Som tvisten på hemmaplan, dvs hur tre Malmöklubbar, BK Flagg, FBK Balkan och FC Rosengård, kämpar om cirka en halv miljon kronor i den solidaritetsersättning som utföll när han bytte från Milan och PSG.

Var och när spelade Zlatan som 11-åring är frågan och vem är egentligen berättigad?

"Eller så ska jag ha dem"

Nu var han glasklar i sin uppfattning:

- Det är bara MFF som ska ha pengar för mig. Ingen annan.

Inte någon av de andra klubbarna?

- Nej, inte enligt mig. Det är ju ingen av dem som registrerade mig. Då kan de inte hoppa upp nu efter tio år.

Han sa sig inte vara inblandad i diskussionerna och Uefa menar att klubbarna själva får göra upp.

- Antingen ska jag ha dem eller MFF. Det är tillräckligt många som har tjänat pengar på mig...

Sommar och vila

Om han stannar i Paris eller ej?

- Det är där jag har ett kontrakt, det är där jag hör hemma, det är... Men man vet aldrig vad som händer i morgon.

Han fick också frågan om varför han inte gör mer reklam. Många andra toppspelare tjänar grova pengar på diverse uppdrag medan han lägger mindre tid på den typen av extrainkomster.

- Det är sant! Antingen är man den imagekillen eller inte. Jag spelade själv med Beckham nu och mediemässigt har jag aldrig sett något liknande. Alla är nyfikna och alla är ute efter honom.

- Men det är något man bygger upp... eller så är man det. Håller på och gör småreklam.

- Nej, jag känner tillräckligt bra ändå.

Och sommaren då, vad ska han göra?

- Ta det lugnt. Har inga riktiga planer. Bäst blir att koppla bort fotbollen lite grann.

Den 13 minuter långa presskonferensen var över.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.