Första kvinnan som leder STCC

STCC får för första gången en kvinna som styrelseordförande i Marika Skärvik. Det sker sedan Karl Eklöf, arvtagare till Stadium, hoppar av.
Karl Eklöf vill nu lägga all energi på Stadium och lämnar styrelsejobbet i STCC.

 

Marika Skärvik har utsetts till ny styrelseordförande för racingorganisationen STCC, Scandinavian Touring Car Corporation AB. Marika Skärvik har varit ledamot av STCC:s styrelse sedan 2009.

Ny generation inom motorsporten

-  Jag ser fram emot att få vara med och utveckla STCC in i framtiden, säger Marika Skärvik. 

- Vi ser en ny generation aktiva som är på väg att etablera sig på elitnivå och vi ska också se till att attrahera en ny och yngre publik för att lyfta motorsporten.

- Marika har gedigen erfarenhet och intresse av motorsport, säger Rickard Pålsson, delägare i STCC tillsammans med bröderna Daniel och Filip Sporre.

Marika Skärvik har en bakgrund IT-sektorn på Microsoft och Tieto och jobbat mycket med utveckling och tillväxt av företag. Hon jobbar också med matchmaking efter att ha grund sitt egna bolag, Mentorius AB.

Eklöf leder Tysklandssatsning

Förre styrelseordföranden Karl Eklöf, son till Ulf som är grundare till kedjan, lämnar sitt uppdrag i STCC för att med full kraft ägna sig åt sportkedjan Stadiums etablering i Tyskland.

I mars 2012 deklararerades att Karl Eklöf, vice VD, delägare och medlem av ägarfamiljen till Stadium, gick in som delägare i STCC AB vid sidan av Rickard Pålsson som också är Karl Eklöfs svåger. Då hade Eklöf vid sidan av sina övriga uppdrag inom Stadium-gruppen suttit i styrelsen för STCC AB sedan 2008.

Nu säljer han sin andel och de nya ägarförhållandena innebär  att Daniel Sporre intar en plats i styrelsen som nu består av Marika Skärvik, styrelseordförande och ledamöterna Rickard Pålsson, Daniel Sporre samt vd:n Bob Huzell.

STCC AB äger de kommersiella rättigheterna till racingserien STCC. Bolaget bildades 1996 och har sitt säte i Stockholm.  

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 Den tionde kullen av deltagare, med bl a Anja Pärson har nu tagit examen vid Handelshögskolan i Stockholm. Den skräddarsydda utbildningen Management Diploma for Athletes (MDA) som Anders Sewerin introducerade via Cruyff Institute är numera en viktig del i Handelshögskolans Center for Sports and Business. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.