Första kvinnan som leder STCC

STCC får för första gången en kvinna som styrelseordförande i Marika Skärvik. Det sker sedan Karl Eklöf, arvtagare till Stadium, hoppar av.
Karl Eklöf vill nu lägga all energi på Stadium och lämnar styrelsejobbet i STCC.

 

Marika Skärvik har utsetts till ny styrelseordförande för racingorganisationen STCC, Scandinavian Touring Car Corporation AB. Marika Skärvik har varit ledamot av STCC:s styrelse sedan 2009.

Ny generation inom motorsporten

-  Jag ser fram emot att få vara med och utveckla STCC in i framtiden, säger Marika Skärvik. 

- Vi ser en ny generation aktiva som är på väg att etablera sig på elitnivå och vi ska också se till att attrahera en ny och yngre publik för att lyfta motorsporten.

- Marika har gedigen erfarenhet och intresse av motorsport, säger Rickard Pålsson, delägare i STCC tillsammans med bröderna Daniel och Filip Sporre.

Marika Skärvik har en bakgrund IT-sektorn på Microsoft och Tieto och jobbat mycket med utveckling och tillväxt av företag. Hon jobbar också med matchmaking efter att ha grund sitt egna bolag, Mentorius AB.

Eklöf leder Tysklandssatsning

Förre styrelseordföranden Karl Eklöf, son till Ulf som är grundare till kedjan, lämnar sitt uppdrag i STCC för att med full kraft ägna sig åt sportkedjan Stadiums etablering i Tyskland.

I mars 2012 deklararerades att Karl Eklöf, vice VD, delägare och medlem av ägarfamiljen till Stadium, gick in som delägare i STCC AB vid sidan av Rickard Pålsson som också är Karl Eklöfs svåger. Då hade Eklöf vid sidan av sina övriga uppdrag inom Stadium-gruppen suttit i styrelsen för STCC AB sedan 2008.

Nu säljer han sin andel och de nya ägarförhållandena innebär  att Daniel Sporre intar en plats i styrelsen som nu består av Marika Skärvik, styrelseordförande och ledamöterna Rickard Pålsson, Daniel Sporre samt vd:n Bob Huzell.

STCC AB äger de kommersiella rättigheterna till racingserien STCC. Bolaget bildades 1996 och har sitt säte i Stockholm.  

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.