Fotbollens nye generalsekreterare

Håkan Sjöstrand, för närvarande marknadsdirektör på ICA Sverige, blir ny generalsekreterare för Svenska Fotbollförbundet. Valet visar på förbundets egen syn på vad som måste förbättras i arbetet.
Håkan Sjöstrand, med stark bakgrund hos både Svenska Spel och Ica, blir fotbollens nye generalsekreterare.

 

- Det känns väldigt bra, lite som att komma hem faktiskt, säger han.

I februari inledde fotbollsförbundet processen med att rekrytera en ny generalsekreterare efter Mikael Santoft, 63, som tidigare i år meddelade att han önskade lämna sitt uppdrag och pensionera sig efter nästan fem år vid rodret.

En marknadsdirektör

Nu är förbundsstyrelsen framme vid sitt beslut om efterträdaren.

Valet föll på Ica Sveriges nuvarande marknadsdirektör Håkan Sjöstrand, 47, som även har ett förflutet som affärsområdeschef på Svenska Spel och inte minst som fotbollsspelare i såväl moderklubben Skiljebo SK som Gefle IF i dåvarande division 1.

Han får ett av fotbolls-Sveriges svåraste jobb. Den kommersiella delen av förbundet kräver en person som kan hålla många bollar i luften...

Friends Arena, marknadsarbetet,  en snar framtid utan en viss Zlatan, huliganproblematiken...

Från Svenska Spel och Ica

Annat det än att stå i kassan i en butik. För det var där allt började på 80-talet. Håkan Sjöstrand jobbade då på Ica Kvantum hemma i Västerås.

Han blev sedermera affärsområdeschef för Svenska Spels spel och lotterier och hade ansvaret för samtliga varumärken inom området, även kommunikation och marknadsföring.

Han handplockades till det nuvarande jobbet som marknadsdirektör hos Ica.

- Håkan Sjöstrand kommer att tillföra mycket kraft och kompetens i vårt fortsatta utvecklingsarbete och blir exakt den viktiga motor vi behöver, säger Karl-Erik Nilsson, förbundsordförande.

Der dröjer dock innan Håkan Sjöstrand kan börja sitt nya arbetet. I dagsläget uppges 15 november vara ett startdatum, men här kan parterna troligen komma överens om en tidigare entré. Under tiden tar förbundets jurist, Krister Malmsten, hand om rollen som generalsekreterare. Mikael Santoft lämnar förbundet den sista augusti.

lasse b (inte verifierad)

ons, 2014-05-21 13:57

1. intressant; ja, fotboll

intressant; ja, fotboll numera är ju mera marknad än idrott ...

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen