Tommy Boustedt ny generalsekreterare
Sedan Mikael Peterson slutade för ett år sedan har tjänsten stått tom, men tar alltså Tommy Boustedt över.
- Jag är glad, stolt och hedrad att ha fått förtroendet att leda Svenska Ishockeyförbundet, säger Tommy Boustedt.
Älskar ishockey
Han har alltid älskar ishockey och ägnat sig åt ledaruppgifter hela livet. Det började 1979 i Hammarbys juniorlag, då som 20-åring. Efter ett antal år i Hammarby och något inhopp i Nacka gick han till Djurgården, Vita Hästen, Linköping och Västra Frölunda.
De senaste åren har han varit general manager med olika uppdrag i förbundet där han också har hyllats för sitt engagemang inom ungdomshockeyn och talangutveckling.
- Först var tveksam, jag har ju redan Sveriges bästa hockeyjobb. Men jag får bättre möjligheter att påverka, säger han.
Under senare år har han engagerat sig i Bajen Fans Hockey (som bildades efter Hammarbys konkurs) och han har också hoppat in som biträdande förbundskapten.
"Har redan bästa jobbet"
- Eftersom jag brinner för ishockeyn i största allmänhet och svensk ishockey i synnerhet kommer jag att göra allt som står i min makt för att detta ska bli bra. Jag förstår allvaret i uppdraget och ska kämpa för svensk ishockeys bästa, säger Tommy Boustedt.
Han har också jobbat som expertkommentator hos Viasat.
- Vi är från styrelsens sida glada att Tommy Boustedt antar denna utmaning som generalsekreterarrollen innebär. Han har uppvisat mycket goda resultat i sitt tidigare arbete som utvecklings- och landslagschef och vi ser därför med förväntan fram mot ett fortsatt gott samarbete, säger Christer Englund, Svenska Ishockeyförbundets ordförande.
Henrik Haraldsson blir ny utvecklingschef med ansvar för de yngre landslagen. Tjänsten som landslagschef får ett annat utseende i framtiden.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Donalds Trumps fotbolls-VM, mästerskapets första upplaga ägde rum 1930 i Uruguay, blir minsann inget billigt nöje för svenska supporters på plats. Första gruppspelsmatchen spelas mot Tunisien på Estadio BBVA i mexikanska Monterrey natten till tisdag, 04 00 den 15 juni.
Arenan rymmer 53 500 och hemmalag är CF Monterrey i den inhemska ligan.
De två största supporterarrangörerna, Camp Sweden och ”Gula Väggen är märkligt nog i luven på varandra och riskerar att dela blågula fans i två läger.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















