Janne ”Flashs” bröllopssuccé
Han är en av motorsportens verkliga profiler. En förare och entreprenör som sällan är svarslös eller saknar förslag till lösningar. Janne ”Flash” Nilsson är driven som få.
Han värvade prins Carl Philip till banracingen och Janne "Flash" har gjort honom till en allt bättre förare.
Blivit nära kompisar
Under alla resor, träningar och tävlingar har de blivit bästa kompisar och i gänget ingår också kungen som älskar motorsport och helst skulle vilja köra själv.
Det här framkom i Janne ”Flash” Nilssons tal till bröllopsparet vid fredagens middag.
”Fantastiskt nervöst, jag blir svettig bara jag tänker på det”, skrev han på Facebook dagarna före ceremonierna i Stockholm och när han hade skrivit färdigt sitt tal och förberedde Stockholmsresan med hustru René Brofäldt.
”Tänkte inte göra det först, jag har gått och dragit på det länge, ett tal ska komma från hjärtat, och nu är det väldigt mycket folk och annorlunda”, berättade han först ,
"Jo, jag vågar"
Sedan bestämde han sig:
”Jo, jag ska hålla tal. Jag ska göra det och jag vågar, är väldigt stolt över mitt tal, det var enkelt att skriva, det kommer från hjärtat. Utmaningen blir att inte börja gråta”.
Han intygar att han ”övade hur mycket som helst” och insåg att han kunde bli utskrattad.
”Och inte dricker jag. Så inte kan jag stärka mig med en rackabajsare”, tyckte han i ett tillägg.
Smoking och frack
Han beställde smoking till fredagens ceremoni och frack till lördagens bröllop.
”Och jag som alltid och helst går klädd i gymnastikskor och jeans...”
Han höll ett tal som fick gästerna att samstämmigt applådera och efteråt var det många som personligen tackade.
Sedan 1992 är han vän till familjen Bernadotte. Det började med ett möte med kungen och sedan har de träffats många gånger.
”Jag är den tokige värmlänningen, beter mig som en tonåring fortfarande vid 54 års ålder”.
Speciell bröllopsgåva
Och han överlämnade en speciell bröllopsgåva till paret.
”Men det är hemlig. Vi har ju gemensamma minnen och det har ju hänt saker under åren”.
Han höll talet på både svenska och engelska. Hans bordsdam, drottning Silvas kusin från Brasilien, uppmanade honom att göra så eftersom det var så många gäster från utlandet.
”Tur att man är van att lösa situationer på uppstuds”.
”Jag köpte mig lite tid genom att säga att jag egentligen är en rockstar och delade upp rummet i två halvor som fick skrika så vi fick upp stämningen”, berättar han i NWT.
Här är talet
Tidningen har också fått delar av Janne ”Flash” Nilssons tal till prinsparet under fredagens fest:
”Jag har nu tänkt i flera år på vad jag ska säga på den här dagen.
Först tänkte jag prata om när vi träffades första gången i mitten av 90-talet. Jag körde 200 kilometer i timmen mitt i Stockholm med punktering i en Volvo herrgårdsvagn, och du satt bredvid mig. Jag glömmer aldrig vad din pappa sa innan han stängde dörren: ”Skräm honom nu”.
....men njaaaa
Eller när vi satt med varsin coca cola och såg soluppgången på Biskopsudden och bestämde oss för att vi skulle övertala, eller lura din mamma, att gå med på att du skulle börja köra racerbil. Du sa: ”Det går aldrig. Pappa vill helst köra själv så han var inga problem.”
....men njaaaa
Eller när jag fick dödsångest i Italien när du körde och jag åkte med. Men det har vi ju sagt ska hållas hemligt.
....så njaaaa
Eller när vi åkte till Anderstorp och vi diskuterade vad tjejer säger och vad de egentligen menar. Men det blir ju bara konstigt mot Sofia och René eftersom vi självklart alltid förstår dem.
....så njaaaa
När du ringde och berättade om bröllopet så sa du att det var en skräll. Det trodde ingen. Men med facit i hand så var det ingen skräll. När två så varma människor möts då gifter de sig. SKÅL!”
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















