Löftet berikade ungdomarna

Modotränaren Andreas Johansson höll sitt löfte. Han ger reportern Lars Lindberg 10 000 kr och håller sitt löfte. Lindberg i sin tur skänker pengarna till Modos ungdomsverksamhet.
Andreas Johansson stod vid löfte och har nu tagit 10 000 ur egen ficka. Men pengarna gick vidare till Modos ungdomsverksamhet. Foto: TT

 

Andreas Johansson trodde obetingat på sitt lag i SHL-kvalet. 

- Det finns inte en chance in hell att vi missar detta, men om vi gör det ska du få 10 000 kronor, sa Andreas Johansson plötsligt i en intervju när han var som mest engagerad.

Men Modo misslyckades och minnesgoda påminde om det där löftet.

Andreas Johansson kom ihåg vad han hade sagt och reportern, Lars Lindberg, hade heller inte glömt, men ville inte göra någon stor sak av det hela.

- Andreas sa det i stridens hetta och det blev större än vad någon av oss kunde tro. Han är en hedersman som står vid sina ord och jag har pratat med honom och förklarat vad jag vill göra med pengarna, förklarar Lindberg. 

- Jag ska skänka pengarna till Modos ungdomsverksamhet. Jag själv har aldrig tänkte behålla och på det här sättet gör de bäst nytta.

- Jag har aldrig velat ta emot pengarna och därför skänker jag dem, säger Lindberg till allehanda.se.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.